Bahreyn’de Sputnik V aşısının üretimi için fabrika kurulmasına yönelik ön anlaşma imzalandı (BNA)

Rusya, Bahreyn’de Sputnik V üretim tesisi inşa edecek

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), Bahreyn’de Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine sevkiyat için Rus Sputnik V koronavirüs aşısı üretim tesisinin kurulacağını bildirdi. Rusya ve Bahreyn bir ön anlaşma imzaladı.

RDIF Rus yatırım şirketi Sistema’nın bir yan kuruluşu olan Binnopharm Group’u da içeren anlaşma kapsamında planlanan üretim tesisinin kapasitesi hakkında bilgi vermedi.

Bahreyn resmi haber ajansı BNA’ya göre, Bahreyn Dışişleri Bakanı Dr. Abdullatif ez-Zeyani’nin huzurunda, Bahreyn Krallığı’nın ulusal varlık fonu Bahreyn Mumtalakat Holding Şirketi, RDIF ve Rusya’da borsasında yer alan yatırım şirketi Sistema PJSFC’nin bir yan kuruluşu olan Binnopharm Group ile ön anlaşma imzaladı. İmzalan anlaşma, Arap (Basra) Körfezi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgeleri için Sputnik V’nin üretimi ve dağıtımı için yeni bir fabrika kurulmasına yönelik.

Belge, bu hafta Rusya’da düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF) sırasında imzalandı.

Mumtalakat şirketi CEO’su Halid el-Rumeyhi anlaşma ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Bahreyn Krallığı, RDIF ve Binnopharm Group ile kurulan ortaklık sayesinde, söz konusu fabrikanın kurulmasıyla bölgedeki sağlık sektörünün güçlenmesi için çalışırken, salgınla mücadelesini devam edebilecek ve salgınla mücadelede liderlik konumunu güçlendirebilecek.”

RDIF CEO’su Kirill Dimitriev ise şunları söyledi:

“Mumtalakat ile işbirliğimiz çok eskilere dayanıyor. İşbirliğimiz başarılı bir ortak yatırım programı ve verimli bir ortaklıkla sonuçlandı. Dünyanın Kovid-19’a karşı kayıtlı ilk aşısı olan Sputnik V’yi üretmek üzere Bahreyn’de bir üretim tesisi kurarak işbirliğimizi genişletmekten mutluluk duyuyoruz. Kovid-19’a karşı koruma sağlayan Sputnik V, şubat ayında Bahreyn Krallığında onaylandı. Yerel üretim, uluslararası üretim yeteneklerimizi artıracak ve bölge ülkelerinin Kovid-19 ile mücadelesinde yardımcı olacak.”

Binnopharm Group Yönetim Kurulu Başkanı Dmitry Zubov şunları söyledi:

“Geçen yaz, Zelenograd’da Binnopharm Group’a bağlı ilaç fabrikası, Kovid-19’a karşı Rus aşısı Sputnik V’nin üreten ilk fabrika oldu. Geçen yıl boyunca, teknolojiyi en ince ayrıntısına kadar geliştirdik böylece artık aşı üretimi hacmini nasıl artıracağımıza yönelik iyi bir anlaşma yaptık. Sputnik V üretimlerini geniş kapsamda geliştirmelerine yardımcı olmak için diğer ülkelerle tecrübelerimizi paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Şarku’l Avsat