Burkina Faso’da terör saldırısı: 100 ölü

Burkina Faso’da El Kaide ve DEAŞ’a bağlı grupların faaliyet gösterdiği ülkenin kuzeyindeki Solhan köyüne düzenlenen terör saldırısında en az 100 sivil hayatını kaybetti. Bunun ardından ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildi.

Hükümet, Solhan köyüne gece saatlerinde düzenlenen saldırı düzenleyenleri ‘terörist’ olarak nitelendirerek, saldırıda evler ve pazarın da yakıldığını belirtti.

Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Kabore Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu barbar saldırıda öldürülen 100 sivilin anısına saygıyla eğiliyor ve kurbanların ailelerine başsağlığı diliyorum. Bu trajedi karşısında cumartesi gece yarısından itibaren 3 günlük ulusal yas ilan ediyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı, güvenlik güçlerinin bu alçakça eylemin faillerini bulup etkisiz hale getirmek için yoğun bir şekilde çalıştığını bildirerek, halkı bu şeytani güçlere karşı birlik içinde kalmaya çağırdı.

Yerel kaynaklar, hükümet tarafından güvenlik güçlerine yardım ederek Solhan köyünü korumaları için silahlandırılan ‘Vatan Savunma Gönüllüleri’ adlı sivil nitelikteki güçlere ait yerlerin de hedef aldığını belirtti.

Köydeki yerel radyo istasyonunun bir çalışanı, saldırının dün sabaha karşı saat ikide başladığını söyleyerek, “Patlama ve mermi seslerini duyabiliyorduk. Ordunun bir birimi yerel gönüllüleri desteklemek için müdahale etti” dedi.

Diğer yerel kaynaklar ise, silahlı kişilerin köye girmeyi başardığını, çadırlardan bazılarını ateşe verdiğini ve geri çekilmeden önce bazı mülkleri yağmaladığını ifade etti.

Siba belediyesinden bir sağlık kaynağı, Solhan köyünden çok sayıda yaralının hastaneye geldiğini bildirerek, hükümeti ve insani yardım kuruluşlarını yaralılara tıbbi bakım sağlamak için acilen harekete geçmeye çağırdı.

Siba Belediyesi’ne 14 kilometre uzaklıkta yer alan ve bir askeri birliğin bulunduğu Solhan Köyü, şu ana kadar birkaç kez terör saldırısına maruz kaldı.

Saldırının gerçekleştiği Sahel bölgesi, Burkina Faso’nun kuzeydoğusunda, Nijer ve Mali sınırında, El Kaide ve DEAŞ bağlantılı grupların bulunduğu bölgedeki en tehlikeli sınır üçgeni olarak bilinen bölgede yer alıyor.

Şarku’l Avsat