(Fotoğraf: Şarku'l Avsat)

Irak ve ABD, Uluslararası Koalisyon güçlerini yeniden konuşlandırmak için anlaştı

Temmuz veya ağustosta yeni bir diyalog turu düzenlenecek.

Irak Ortak Harekât Komutanlığı, koalisyon güçlerinin Irak’ın dışında yeniden konuşlandırılmasını görüşmek için Irak ile ABD arasında ilk teknik toplantının düzenlendiğini duyurdu. Komutanlıktan yapılan açıklamada, Ortak Operasyonlar Komutan Yardımcısı Korgeneral Abdulamir eş-Şemri komutasındaki Irak Askeri Teknik Komitesi ile ABD liderliğindeki Irak ve Suriye misyonunun komutanı Korgeneral Paul Calvert, ile bir araya geldiği aktarıldı. İkili, 7 Nisan’da düzenlenmiş olan stratejik diyalog turunda, üzerinde anlaşmaya varılan teknik ve güvenlik konularını görüştüler.

Açıklamada, “Amerikan tarafı Irak’ın egemenliğine olan saygısını yinelemiştir. ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon, terör örgütlerinin tam yenilgisinin sağlanması adına tavsiye, destek ve olanak sağlamak için Irak hükümetinin talebi doğrultusunda Irak’ta bulunmaktadır” ifadelerine yer verildi. Tam egemenliğe sahip iki ülke arasında uzun vadeli güvenlik ilişkisini tartışmak üzere gelecek turlar için anlaşıldığı belirtildi. Ayrıca, “Irak ile ABD arasındaki stratejik diyaloğun sonuçlarını uygulamak ve 2021 yılının Temmuz veya Ağustos aylarında Bağdat ya da Washington’da yapılacak yeni bir müzakere turu ile uluslararası koalisyonun savaş güçlerinin Irak dışında yeniden konuşlandırılmasının mekanizmalarını ve zamanlamasını planlamak hususunda fikir birliğine varıldı” ifadeleri yer aldı.

Bu diyaloğun sonuçları hakkında Şarku’l Avsat’a konuşan strateji uzmanı Maan el-Cuburi ise “İki taraf arasındaki önceki turların başarısı, ABD ile Irak arasında stratejik müzakerelerin devam etmesini sağladı. Irak hükümetinin tek hedefi olan Amerikan Kuvvetleri’nin Irak’tan çıkması meselesi, siyasi güçlerin uyguladığı baskılar nedeniyle hem önceki hükümetler hem de şimdiki hükümet için sorun teşkil ediyordu. Ancak geçtiğimiz müzakere turlarında bu hedef için Irak’ın olumlu sonuçlar aldığını söyleyebiliriz. Bu mesele Irak için utanç vericiydi. Çünkü ister milislerden isterse silahlı gruplardan olsun siyasi güçler, özellikle de İran’a yakın olanlar tarafından kullanılan yöntem, Irak diplomasisi ve Irak hükümeti için büyük bir sorun teşkil ediyordu. İnsanlara, Irak hükümetinin bunları engelleyemediği izlenimini veriyor, güvenlik güçlerinin gevşek ve kontrol altında olmadığına dair olumsuz işaret gönderiyordu. Diğer yandan durum Irak’ı yatırıma uygun olmayan bir ortama dönüştürerek ekonomiyi olumsuz etkiliyordu” değerlendirmesinde bulundu.

El-Cuburi: “Bu verilere dayanarak, Irak-Amerika diyaloğunun dördüncü turu ile Başkan Joe Biden yönetimi sonrası iki askeri liderlik arasında, Irak’taki durumu ve Irak hükümetinin konumunu anlamak için esnek ve hazırlıklı teknik müzakerelere başlandı. Bu müzakereler, Amerika ve İran’ın, Viyana’da nükleer dosyalar üzerinde müzakerelere giriştikleri bir zamanda yapılıyor. Bu bağlamda İran, bu durumdan rahatsız olarak baskı yapma kartlarını masaya sürebilir” dedi.

El-Cuburi değerlendirmesine şöyle devam etti: “Bu turun daha sağlam ve daha net sonuçlar sağlaması bekleniyor. Önceki turlar, bu turun önünü açmıştı ki bu bile kendi başına başarı sayılır. İlk etapta Irak hükümetinin çıkarına olacak sonuçların çıkması bekleniyor. ABD yönetimi, Irak hükümetinin maruz kaldığı baskıları artık çok daha iyi anlıyor. Tüm veriler, Irak’ın, ABD kuvvetlerini Irak dışında konuşlandırma, Irak’ta bulunan savaşçıları azaltma gibi konuların da dahil olduğu ABD ile yaptığı anlaşma çevresinde yeni bir aşamaya gireceğini gösteriyor. Yeni anlaşma; sadece danışmanlık, lojistik destek, istihbarat ve hava kuvvetleri uzmanları çerçevesiyle sınırlı kalacak.”

Şarku’l Avsat