Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Macron, Kazımi’nin Irak’ı gerilimden uzak tutma çabalarını destekliyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ile dün yaptığı telefon görüşmesinde Irak’ın egemenliğine verdiği tam desteği ifade etti.

Reuters’a göre Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Macron’un Irak’ı bölgesel gerilimlerden uzak tutma çabalarında Başbakan’a desteğini de ifade ettiği belirtildi.

Açıklamaya göre Macron, Kazımi ile görüşmesinde Ortadoğu’daki istikrar ve güvenliğe olan bağlılığını dile getirerek, Bağdat’ta bölgesel güçler arasında istişarelerin yapılmasını kolaylaştırma çağrısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı, Irak Başbakanı’nın bölgedeki diplomasisine övgüde bulunarak, Bağdat’taki son olaylarla ilgili endişelerini de belirtti.

Yakın zamanda suikaste uğrayan demokrasi yanlısı aktivistlerin anısına 25 Mayıs’ta Bağdat’ta düzenlenen bir gösteride patlak veren çatışmalar sırasında iki gösterici vurularak öldürüldü, onlarca kişi de yaralandı.

2019’da başlayan Ekim Devrimi’nden bu yana, 70’den fazla Iraklı aktivist öldürüldü veya suikast girişimlerine maruz kaldı, onlarcası ise kaçırıldı.

Bu saldırıların sorumluluğunu üstlenen olmadı. Ancak demokrasi savunucuları, katillerin güvenlik güçleri tarafından bilindiğinden ve hükümetin vaatlerine rağmen İran ile bağlantılı oldukları için yakalanmadığından eminler.

Şarkul Avsat