ABD’den Tayvan’a 750 bin doz aşı

ABD’li üç senatör pazar günü yaptıkları açıklamada, Başkan Joe Biden’ın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı dünya çapında on milyonlarca aşı dağıtma planı kapsamında, Tayvan’a 750 bin doz aşı bağışlanacağı bildirildi. ABD’nin bu açıklaması, Tayvan’ın aşı alma çabalarının Çin tarafından engellendiği yönündeki şikayetlerin ardından geldi.

Demokrat Chris Coons ve Cumhuriyetçi Dan Sullivan’ın da bulunduğu heyet ile Tayvan’da üç saat süren temaslar gerçekleştiren Demokrat Parti Senatörü Tammy Duckworth, ziyaretlerinin Pekin’in kendi toprağı olduğunu iddia ettiği Tayvan’a verilen destek kapsamında geldiğini söyledi. Duckworth, ABD askeri uçağı ile gittiği Tayvan’da şu açıklamada bulundu:

“ABD’nin yalnız kalmanıza izin vermeyeceğini size söylemek için buradayım. Tayvan halkının, salgını atlatması için ihtiyaç duyduğu her imkana ulaştığından emin olmak için yanınızda olacağız.”

Washington’dan geçen hafta yapılan açıklamada Tayvan’ın, ABD’nin dünya çapında dağıtacağı en az 80 milyon dozdan 24 milyonunu alacak olan bölgelerden oluşan uzun listeye dahil edildiği bildirilmişti. Tayvan’ın payı da dahil olmak üzere ilk sevkiyatlar aşıları düşük ve orta gelirli ülkelere dağıtmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler destekli COVAX platformu aracılığıyla dağıtılacak.

23 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan ve Çin’in doğu kıyılarının karşısında, 160 km uzakta yer alan Tayvan, ABD-Çin ilişkilerindeki gerilimli başlıklardan birini oluşturuyor. Ülkede virüs nisan ayında geniş çapta yayılarak yetkilileri şaşkınlığa uğrattı. Japonya, hızlı bir müdahale için COVAX sürecini atlayarak Tayvan’a 1,2 milyon doz gönderdi. ABD’nin göndereceği 750 bin dozun ülkeye ne zaman teslim edileceğine ilişkin ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Tayvan Çin’i, Amerikan şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile geliştirdikleri aşıdan almak üzere anlaşmaya varma çabalarına engel olmakla suçladı. Pekin ise Tayvan’a Çinli Fosun şirketi ile iş birliğinde üretilen BioNTech de dahil olmak üzere aşı sağlamaya hazır olduğunu duyurdu. Ada hükümetinin siyaseti halkının hayatından üstün tuttuğunu savundu.

Tayvan yasaları Çin’de üretilen ilaçların ithal edilmesini yasaklıyor.

ABD’den yapılan ziyaret

Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, ABD’li senatörleri havaalanında karşıladı. Tayvan’ın zorbalıkla mücadelede demokrasi ve özgürlük değerlerini korumak için gerekli desteği gösteren aynı görüşte ülkelerin olması sebebiyle şanslı olduğunu vurgulayan Joseph Wu açıklamasında şunları söyledi:

“Tayvan virüs ile mücadelede benzersiz zorluklara yüzleşiyor. Aşı ithal etmek için elimizden gelenin en iyisini yaparken hayat kurtaran bu ilaçların Pekin’in engellemeleri olmaksızın teslim alınmasını sağlamak için tüm zorlukların üstesinden gelmemiz gerekiyor.”

Tayvan Dışişleri Bakanı, Çin’in ülkeye gelen uluslararası yardımları ve WHO’ya katılmasını önlemeye çalıştığını belirttiği açıklamasında “Bu tür engellemelere yabancı değiliz” ifadelerini kullandı.

Tayvan ve Çin, 1949’da yaşanan savaşın ardından ayrıldılar. Tayvanlıların çoğu bir yandan anakara ile güçlü ekonomik alışverişlerine devam ederken diğer yandan da bağımsızlığın korunmasını istiyorlar.

Şarkul Avsat