Eski liderler G7’yi yoksul ülkelere aşı sağlamaya çağırdı

Aralarında 100’den fazla eski cumhurbaşkanı, başbakan ve dışişleri bakanı yer alan 230 eski dünya lideri, G7 ülkelerinin liderlerini, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünyayı tehdit etmesini önlemek amacıyla düşük gelirli ülkeleri aşılamak için küresel aşı kampanyalarını finanse etmeye çağırdı.

Reuters’a göre eski liderler, İngiltere’de Cuma günü başlayacak olan G7 zirvesi öncesinde liderlere gönderdikleri mektupta, “2020 yılı küresel işbirliğinin başarısızlığına tanık oldu, ancak 2021 yeni bir çağın habercisi olabilir. Herkes her yerde güvende olana kadar hiç kimse koronavirüs konusunda güvende değil” ifadelerini kullandı.

Söz konusu mektupta, “G7 ve G20’nin düşük ve orta gelirli ülkeler için aşıları kolayca erişilebilir hale getirmesi bir hayır işi değil, her ülkenin stratejik çıkarınadır” denildi.

Mektubu imzalayanlar arasında eski İngiltere Başbakanları Gordon Brown ve Tony Blair, eski Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve 15 eski Afrikalı lider de yer alıyor.

Eski liderler, G7 ve zirveye davet edilen diğer liderlerin dünya çapında salgınla mücadele etme kapsamında düşük gelirli ülkeleri aşılamak için gereken 66 milyar doların üçte ikisini ödemeye çağırdı.

Şarkul Avsat