Filistin hükümetinden bir heyet Gazze’nin yeniden inşasını görüşmek üzere Mısır’a gitti

Filistin hükümetinden bir heyet, İsrail ile yaşanan son gerilimin ardından hasar gören Gazze Şeridi’nin yeniden inşasını görüşmek üzere dün Refah Sınır Kapısı üzerinden Mısır’a gitti.

Gazze’deki İskan ve Bayındırlık Bakanlığı, geçtiğimiz cuma günü Mısır’ın desteğiyle molozların kaldırılmasıyla yeniden yapılanmaya başlandığını açıkladı.

Bu açıklama, Mısır’ın moloz ve enkazların kaldırılma sürecine yardımcı olmak için Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze Şeridi’ne yaklaşık 50 kamyon göndermesinin ardından geldi.

Gazze Şeridi’ndeki konutların ve kamuya ait binaların yıkımından kaynaklanan enkazın 300 bin tondan fazla olduğunu tahmin edilirken, bunların birkaç hafta sürebilecek bir süreçte kaldırılması bekleniyor.

İskan ve Bayındırlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırıları sonucu bin 200 konut tamamen yıkıldı, bin konut ağır hasar görerek yaşanmaz hale geldi ve 20 bin konut ise orta ile hafif oranda hasar aldı. Bunların yeniden inşasının maliyeti 150 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.

Mısır, geçtiğimiz ay İsrail ile Gazze’deki gruplar arasında patlak veren, 250’den fazla Filistinlinin hayatını kaybettiği 11 günlük çatışmanın ardından Filistinli gruplar ile İsrail arasında varılan ateşkes anlaşmasına arabuluculuk yaptı.

Şarku’l Avsat