Johnson’dan 2022 yılı sonuna kadar dünya nüfusunun aşılanması çağrısı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ofisi’nden dün (cumartesi) yaptığı açıklamada, Johnson’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına son vermek amacıyla 2022 yılı sonuna kadar dünya nüfusunun aşılanması için G7 ülkeleri liderlerine çağrıda bulunmayı planladığını duyurdu.

Downing Street’deki Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, İngiltere’nin güneybatısındaki Cornwall’da cuma gününden pazara kadar devam edecek olan G7 zirvesine ev sahipliği yapacak olan Başbakan, sanayileşmiş ülkelerdeki (Fransa, İtalya, Kanada, Japonya, Almanya, ABD) mevkidaşlarına bu hedefe ulaşmak için somut önlemler alma çağrısında bulunacak. Bu zirve, bir buçuk yıl önce pandeminin başlamasından bu yana G7 liderlerinin yüz yüze geldiği ve yeni ABD başkanı Joe Biden’ın fiilen katıldığı ilk zirve olacak. Biden’ın katılımı ayrıca eski Başkan Donald Trump döneminin ardından ABD’nin çok taraflılık yaklaşımına dönüşünü de temsil ediyor.

Johnson “Gelecek hafta dünyanın en büyük demokrasilerinin liderleri, ülkelerimiz ve gezegenimiz için tarihi bir anda bir araya gelecekler” dedi. Başbakan sözlerine “Dünya savaş sonrası dönemin en büyük zorluğuyla mücadele etmemizi, Kovid-19’u yenmezi ve ortak değerlerimiz tarafından yönlendirilen küresel kalkınmaya öncülük etmemizi bekliyor” ifadelerini kullandı ve gelecek yılın sonuna kadar dünya nüfusunun aşılanmasının tıp tarihinin en büyük başarısı olacağını vurguladı.

Başbakan sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

“G7 liderlerini bu korkunç pandemiyi sona erdirmede bize katılmaya davet ediyorum. Koronavirüsün yol açtığı yıkımın bir daha yaşanmasına asla izin vermeyeceğimize söz veriyorum.”

Johnson, virüsün yeni varyantları yayılmadan önce onları tespit etmek için küresel izleme sisteminin güçlendirilmesini umuyor.

Diğer yandan Kasım ayında İskoçya’da yapılması planlanan küresel ısınmayla mücadele konferansı COP 26 öncesinde çevre konusu, G7 zirvesinde ele alınacak temel konulardan biri olacak.

Hancock: Kısıtlamaların kaldırılması ertelenebilir

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, İngiltere hükümetinin, Hindistan varyantının yayılma durumunun kötüleştirmesi halinde, koronavirüsü kontrol altına almak için getirilen tüm kısıtlamaların kaldırılması için belirlenen 21 Haziran tarihinin ertelenmesi seçeneğinin “tamamen açık” olduğunu söyledi. Hancock belirlenen tarihin ertelenebileceğinin en net işaret olarak, 21 Haziran tarihinin daha erken bir tarihte kısıtlamaların kesinlikle kaldırılamayacağı için belirlendiğini ve sadece kapanma önlemlerinden çıkış kapsamında gelecek adımlardan bir olduğunu belirtti.

Hancock, Başbakan Boris Johnson’ın belirlediği yol haritasının son aşamasının ardından sosyal mesafe kuralının devam edebileceğini belirtti. İngiliz haber ajansı PA Media, bu yorumların Johnson’ın daha fazla insanın Hindistan varyantına karşı tam olarak aşılanmasını sağlamak için “Özgürlük günü” olarak belirlediği tarihi en az iki hafta ertelemeyi düşündüğünü belirten haberlerin gölgesinde, İngiltere’de koronavirüs enfeksiyonlarının devam ettiği bir zamanda geldiğini belirtti.

BBC’nin The Andrew Marr Show programında, Hindistan varyantına ilişkin verilerin kötüleşmesi durumunda tüm kısıtlamaların kaldırılmasının ertelenip ertelenemeyeceği yönelik soruya, “Durum bunu gerektirir ise bu seçeneğe tamamen açığız” cevabını verdi.

Şarkul Avsat