ABD Kovid-19’un kaynağını bulmakta kararlı

Dünya Sağlık Örgütü, G20 ülkelerine COVAX Programı’nı finanse etmeleri çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ülkesinin Kovid 19’un kaynağını öğrenmeye kararlı olduğunu belirterek, Çin’i uluslararası denetçilerin gerekli tüm bilgilere erişmesine izin vermeye çağırdı. Ayrıca Çin’i, milyonlarca insanın ölümüne neden olan pandemiye ilişkin gerçekleri gizlemekten sorumlu tuttu.

Bakan Blinken, Kovid-19 virüsünün kökenlerine ilişkin yeni bir soruşturma yapılması için artan çağrılar çerçevesinde, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin virüsün kökenleri hakkında ‘gerçeğe ulaşmaya’ kararlı olduğunu dile getirerek, “Çin bize ihtiyacımız olan şeffaflığı vermedi” dedi. Ayrıca Pekin’i salgınla ilgili tüm bilgileri sunmaya ve uluslararası müfettişlere tam erişime izin vermeye çağırdı.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dün (Pazartesi) yapılan açıklamada, Kovid-19 pandemisinin iş dünyasına etkilerinin 2008’deki mali krizden dört kat daha kötü olduğu kaydedildi. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ise açıklamasında, pandeminin etkisinin yıkıcı, hatta felaket olduğunu belirterek, Kovid-19 krizinden kaynaklı eşitsizliğin toparlanması durumunu ele almaya çalıştı. Pazartesi günü ilk kez video-konferans yoluyla düzenlenen yıllık Uluslararası Çalışma Konferansı’nı başlatan ILO, bu yıl pandemiden “insan merkezli” bir iyileşmeyi teşvik etmeye odaklanıyor.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder konferansın açılışında yaptığı konuşmada, “Pandemi nedeniyle yaşanan iş deneyimi rahatsız edici, sıkıcı, endişe verici ve sinir bozucu oldu. Diğerleri için ise korku, yoksulluk ve hayatta kalma ile ilgili endişelere yol açtı” dedi.

ILO, konferans öncesi yayınladığı yıllık raporunda, 17 aydır yayılan Kovid-19 pandemisinin 100 milyon işçiyi daha yoksulluğa sürüklediğini belirtti. ILO’nun yıllık Dünya’da İstihdam ve Sosyal Görünüm raporu bu durumu çalışma saatlerindeki önemli düşüşe ve iyi iş fırsatlarının yokluğuna bağladı. Rapora göre 2019’da 187 milyon olan küresel işsiz sayısı 2022’de 205 milyon olacak.

Ayrıca raporda, 2022’nin sonunda hala 23 milyon daha az istihdam olacağı belirtildi. Ryder açıklamasında, “Genel olarak bu, 2008 ve 2009’daki mali krizin neden olduğu krizden dört kat daha şiddetli bir iş krizini temsil ediyor” dedi. Çalışma ortamının pandemiye sağlık sistemleri gibi hazırlıklı olmadığına dikkati çeken Ryder, “Aşı dağıtımındaki büyük eşitsizlikler ve büyük ölçüde farklı finansal güç, eşit olmayan dijital iletişimi teşvik ederken çalışma dünyasında iki katı eşitsizliğe neden olacak edecek” dedi.

1919’da kurulan ILO, şu anda 187 ülkeyi içeriyor. Yıllık konferansı geçen yıl pandemi nedeniyle yapılamayan ILO’nun bu yıl 109. oturumu gerçekleştirilen ve 19 Haziran’a kadar devam edecek konferansın ilk yarısı pandemi sonrası toparlanma konusuna odaklanırken, ikinci yarısı eşitsizliklere, becerilere ve yaşam boyu öğrenmeye odaklanacak ve 25 Kasım-11 Aralık tarihleri ​​arasında gerçekleşecek. Konferans, devletler tarafından daha sonra onaylanacak anlaşmalar veya ulusal çalışmalara rehberlik eden tavsiyeler yoluyla uluslararası çalışma standartlarını formüle edecek.

Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) üst düzey bir yetkili dün (Pazartesi) yaptığı açıklamada, Çin ve Hindistan’ın da aralarında bulunduğu G20 ülkeleri ile COVAX Aşı Programı’na mali bağış ve Kovid-19 aşısı bağışlarıyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü bildirdi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un baş danışmanı Dr. Bruce Aylward gazetecilere verdiği demeçte, WHO’nun ABD ve Avrupa Birliği’ne üye ülkeler İngiltere, Kanada ve Japonya’nın aşılara katkıda bulunmalarını sağlamak istediğini belirtti.

Dr. Aylward, Avrupa Birliği’nin cuma günü Dünya Ticaret Örgütü’ne (WTO) Kovid-19’a karşı koruyucu aşıların elde edilebilirliğini genişletmek için sunduğu önerinin yeterli olmadığını, patent haklarından vazgeçmenin daha kıymetli olacağını ifade etti.

Şarku’l Avsat