Blinken ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu oturumunda konuşurken

Filistin’e insani yardım çağrısında bulunan Blinken’den Ürdün ve İsrail’e tam destek vurgusu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Filistinlilere yönelik insani yardımın canlandırılması çağrısında bulunurken, Ürdün ve İsrail gibi ülkelere mali destek sağlayarak ABD’nin Ortadoğu’daki müttefiklerini desteklemenin önemini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Blinken, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu oturumunda yaptığı açıklamada, İsrail’e Demir Kubbe programı için ihtiyaç duyduğu desteği sağlama sözü verirken, Hamas’ı ‘terör örgütü’ olarak nitelendirip, ‘İsrail’in kendini savunma hakkı’ olduğunu ifade etti. Gazze Şeridi’nin Filistin Yönetimi değil Hamas tarafından kontrol edildiğini söyleyen Blinken, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın seçimleri iptal etme kararının kısmen Hamas’ın zaferinden korkmasından kaynaklandığına atıfta bulundu.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi üyelerini Gazze Şeridi’ne yapılan yardıma itiraz etmemeye çağıran Blinken, “Hamas umutsuzluktan faydalanıyor. Ne yazık ki, bazı insanlar bu gerçekler ışığında radikalizme başvuruyor, bu yüzden Gazze’ye yardım sağlamak çok gerekli. Bu da İsrail’in güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak” ifadelerini kullandı. ABD’li Bakan, yasal statüsü ne olursa olsun İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki kontrolünü sürdüreceğini vurgulayarak, bu durumun Suriye’deki herkesin İsrail için tehdit oluşturmayana kadar devam edeceğini kaydetti.

Antony Blinken geçtiğimiz Pazar günü ABD merkezli Axios internet sitesine yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden’ın Filistinliler ve İsrailliler arasında iki devletli çözümden yana olduğunu belirterek, ‘İsrail’in güvenli ve demokratik bir devlet olmasını sağlamanın Filistinlilerin hakları olan bir devlete sahip olmaları’ koşuluyla muhtemel olduğunu vurguladı.

Blinken açıklamasında, “İki devletli bir çözümü, İsrail’in ilerlerken sadece güvenli bir ülke değil, aynı zamanda Yahudi ve demokratik bir devlet olarak kalmasını sağlamanın en iyi ve belki de tek yolu olarak görüyoruz. Filistinliler hak ettikleri bir devlete sahip olacaklar. Sadece ateşkesin devam etmesini sağlamak için değil, Gazze’deki insani durumla ilgilenmeye başlamak için çok çalışıyoruz. Zamanla, biraz umut, biraz daha güven inşa edebilirsek, belki iki devletli bir çözüme yeniden katılmak için koşullar sağlanır” şeklinde konuştu.

Bakan, Dışişleri Bakanlığı’nın 2022 bütçesinin tartışıldığı oturumda, Kongre üyelerini 58,5 milyar dolar bütçeyi onaylamaya davet ederek, bakanlığın mülteci programını desteklemek ve yeniden inşa için 10 milyar dolarlık yardım tahsis edeceğini vurguladı.

Şarkul Avsat