Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulaziz dün Neam’da Rabb’ı karşılarken (SPA)

Suudi Arabistan Veliaht Presi, İngiltere Dışişleri Bakanı ile bölgesel konuları ele aldı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulaziz dün Neom’daki ofisinde İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ile bir araya gelerek Ortadoğu’daki gelişmeler ve bu kapsamda güvenlik ile istikrarın artırılmasına yönelik çalışmaları masaya yatırdı.

İki ülke arasındaki ilişkiler ve çeşitli alanlardaki işbirliğinin gözden geçirildiği görüşmeye Suudi Arabistan’ın İngiltere Büyükelçisi Prens Halid bin Bender bin Sultan, Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah, Ticaret ve Yatırım Bakanı Dr. Mecid el Kasabi’nin yanı sıra İngiltere’nin Riyad Büyükelçisi Neil Crompton da katıldı.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Prens Halid bin Selman’da Raab ile bir araya geldi. Prens Halid konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, görüşmede iki dost ülke arasındaki stratejik ortaklık, güvenlik ve istikrarın arttırılması, ortak zorluklar ve Suudi Arabistan’ın Yemen’e barış getirme çabalarının ele alındığını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah dün başkent Riyad’da İngiliz mevkidaşı ile görüşme yaptı. Yapılan görüşmede Suudi Arabistan ile İngiltere arasındaki tarihi ilişkiler, iki ülke arasındaki mevcut stratejik ortaklık, bölgesel ve uluslararası gelişmeler ve bunlara yönelik çabalar gözden geçirildi.

Raab, el Arabiya kanalına verdiği röportajda, Riyad ve Londra’nın İran dahil olmak üzere ortak zorluklarla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Tahran’ın nükleer askeri yetenekler edinmemesi gerektiğini vurgulayan Raab, İran’ı istikrarsızlaştırıcı davranışlarından sorumlu tutmak için çalıştıklarını kaydetti.

Açıklamasında Husi milislerin sivillere yönelik saldırılarını da kınayan İngiliz Bakan, onları müzakere masasına oturmaya ikna etmek için daha fazla baskının olması gerektiğine dikkati çekti.

Cesur ve hırslı olduğunu düşündüğü Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’na övgüde bulunan Raab, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın önderlik ettiği reformların Suudi Arabistan’da büyük değişim yarattığını bildirdi.

Öte yandan Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İngiliz Bakan bugün Irak’ın başkenti Bağdat’a da giderek Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Başbakan Mustafa el-Kazimi, Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ve Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile görüşme yapacak.

Şarku’l Avsat