Suudi Arabistan’da tekne yarışları dönemi başlıyor

Elektrikli Deniz Yarışı Şirketi (E1) dün (Pazartesi) Suudi Arabistan merkezli Kamu Yatırımları Fonu ile dünyanın ilk elektrikli tekne yarışları şampiyonluğu için bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

Ortaklık, şampiyonluğun kurulması ve açılış sezonunun hazırlıklarının hızlandırılması aşamasında önemli bir adım teşkil ediyor. 2023 yılının ilk aylarında yapılması planlanan şampiyonlukta Suudi Arabistan, yarışa ilk kez ev sahipliği yapmaya aday ülkelerden biri olacak.

Elektrikli Deniz Yarışı Şirketi’nin üst düzey yetkililerinin katıldığı online konferansında Suudi Arabistan ile ortaklık yapıldığı açıkladı. Konferansta, Race Bird (Yarışma Kuşu) isimli yeni elektrikli yarış teknesinin lansmanı yapıldı.

Suudi Arabistan merkezli Kamu Yatırım Fonu, küresel ekonomiye katkıda bulunmaya ve ülkenin ekonomik olarak gelişimine katkıda bulunuyor. Eğlence, turizm, spor, hizmet alanı ve yenilenebilir enerji dahil 13 sektöre odaklanan fon ülkenin stratejileri ile uyumlu bir şekilde çalışıyor. Fon, yenilenebilir enerji alanında ACWA Enerji ve Proje Sudair ve Lucid Motor gibi birçok şirketler ve projeler ile geleceğin sektörleri arasında temsilcilik yapıyor.

E1 serisinin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Alejandro Agag, projede Kamu Yatırım Fonu ile çalışmaktan gurur duyduğunu belirterek “Fon’un desteğini alarak yaklaşmakta olan şampiyonluğun önemini belirtiyoruz. Böylece denizcilik alanında devrim yaratma tutkumuz somut bir hale bürünüyor. Race Bird’ün yeni tasarımı ile endüstrideki değişimin hızını arttırmaya, geleceğin eğlence ve turizm amaçlı kullanılan tekneleri için sürdürülebilir çözümler sunmaya katkıda bulunacağımıza inanıyoruz. Yeni elektrikli tekne yarışları çağı için Fon ile çalışmayı istiyoruz” dedi.

Deniz Yarışları şirketi ortağı ve müdürü Rudy Basu, sürat teknesi endüstrisinin geleceğini şekillendirmek için Kamu Yatırımları Fonu ile çalışmanın önemini vurguladı. Basu, yaptığı açıklamada, “Fon gibi uygun bir kurumla güçlü bir ortaklık kurmanın yeni bir spor yaratmak için yeni olanaklar sunacağına inanıyorum. Yeni Race Bird teknesinin geliştirilmesinden sorumlu mühendis ekibinin diğer ekiplere meydan okuduğuna inanıyorum. Yaklaşmakta olan yarışlara Race Bird’ün katılması için oldukça fazla çalıştılar” ifadelerini kullandı.

Kamu Yatırım Fonu Müdür Yasir el- Remiyyan, yeni bir spor alanında eşsiz bir ortaklığın kurulmasından duyduğu gururu ifade ederek Fon’un küresel olarak inovasyon sağlamak ve gelecekteki yeni spor alanları için yeni ufuklar yaratmak ve stratejik ortaklıklar kurmak amacıyla çalıştığını belirtti. Spor sektöründeki yeni teknolojilere destek verdiğini belirten el- Remiyyan, küresel ve yerel alanda bir çok sektörün gelişmesine katkıda bulunacağına inandığını ifade etti.

El- Remiyyan, konu hakkında “Ortaklığımız ile Suudi Arabistan’ın gelecek endüstrilerindeki yerini güçlendirecek ve ekonomimiz için önemli gelişme fırsatları sunacak çabalara katkıda bulunacaktır” dedi.

El- Remiyyan, Fon’un Dünya Ağırsiklet Şampiyonluğu’na ve Formula E yarışlarına sponsor olarak üst düzey spor etkinliklerine destek verdiğini, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu hedefleri arasında eğlence, turizm ve spor sektörlerinin gelişmesine katkıda bulunduğunu açıkladı.

Elektrikli Deniz Yarışı Şirketi, su üzerinde yarışılmasını sağlayan dünyanın ilk elektrikli tekne yarışı serisini başlatacak. Küresel manada elektrikli tekne yarışları serisi, dünyanın farklı yerlerinde düzenlenecek olan ve yaklaşık 12 takımın katılımıyla gerçekleşecek. Yapılan açıklamalarda Race Bird teknesinin hızının yaklaşık 93 kilometreye ulaşacağı belirtildi.

Şirket, önümüzdeki aylarda şampiyonluğa ev sahipliği yapmaya aday ülkeler ile işbirliğini tamamlamak, Victory Marine şirketinin uzman mühendisleri ile yarışma için elektrikli teknelerden oluşan bir filo geliştirilmesi ve üretilmesine için çalışacak.

Race Bird teknesi, deniz taşımacılığı alanında devrim yaratmak ve taşımacılığın su üzerindeki etkisini azaltmak için Elektrikli Deniz Yarışı Şirketi’nin bir tasarımıdır. Tekne bu yıl Monako’da düzenlenecek olan yat sergisinde sergilenecek.

Şarkul Avsat