Yunanistan: Türkiye, bazı göçmenlerin geri gönderilmesi için güvenli bir ülke

Yunanistan Göç Bakanlığı, dün (Pazartesi) yaptığı açıklamada Ege Denizi’ndeki göçmenler için Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğunu söyleyerek Türkiye’nin göçmenlerin geri dönüşüne katkıda bulunabileceğini ifade etti.

Bakanlık, “Dışişleri ve Göçmenlik Bakanlıkları tarafından kabul edilen ortak kararnameye göre Türkiye Suriye, Afganistan, Pakistan, Bangladeş ve Somali’den gelen göçmenler için güvenli bir ülkedir” açıklamasında bulundu.

Açıklamada, “Dinleri, milliyetleri, siyasi görüşleri ve bir sosyal gruba mensubiyetleri nedeniyle tehlikede olan göçmenler Yunanistan yerine Türkiye’ye sığınabilir” denildi.

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarakis, alınan kararların yasadışı göçün durdurulması için önemli bir adım olacağını söyleyerek, Türkiye’yi, Yunan adalarındaki yasadışı göçmenlerin geri kabulü için zorlayacaklarını belirtti.

AB ve Türkiye arasında 2016 yılında imzalanan bir anlaşmaya göre, Ankara, Atina tarafından gönderilen Suriyeli göçmenlerin dosyalarını inceledikten sonra ülke topraklarına kabul etmek zorunda.

Bazı Yunan makamları ise Ankara’nın, Atina’nın geri göndermek istediği bin 453 mülteciyi kabul etmediğini iddia etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şubat 2020 tarihinde Avrupa Birliği ülkelerine gitmek isteyen göçmenlere izin vereceklerini açıklamış, bu karar Brüksel ile Ankara arasında krize neden olmuştu.

On binlerce göçmen, Pazarkule Sınır Kapısı’nda Yunanistan’a akın ederken, o zamandan beri iki sınır komşusu ülkede göçmenler konusunda tartışmalar yaşıyor.

Ege’deki Göçmenlere Destek isimli sivil toplum kuruluşu, güvenli üçüncü ülke ilkesinin AB yasalarını ihlal ettiğini, AB tanımına göre bu ülkelerin Türkiye ve Macaristan olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, 2021’in Ocak ve Nisan ayları arasında binden fazla göçmenin deniz yoluyla Yunanistan’a geldiğini açıkladı. BM, Ege adalarındaki kamplardaki göçmenlerin yüzde 47’sinin Afgan kökenli, yüzde 15’inin Suriyeli ve yüzde 9’unun Somalili olduğunu belirtti.