Aspirin Kovid-19 hastalarını ölümden kurtarmaya yardımcı olmuyor

Oxford Üniversitesi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ve kan pıhtılaşması tedavisinde aspirinin etkilerini gösteren araştırma sonuçlarını açıkladı.

Araştırmada, aspirinin hastanede yatış sürecinin kısalmasına katkıda bulunduğu ancak hayatta kalma şansını artırmadığı görüldü.

Bloomberg’e göre, 15 bin gönüllünün katıldığı araştırmada, 120 yıl öncesine dayanan ve kalp hastalarında kan akışkanlığını artırmak için yaygın olarak kullanılan aspirinin hastanede yatış süresini kısalttığı sonucuna varılırken, ölüm oranını azalttığına dair veri elde edilmedi.

Doktorlar, aspirinin akciğerler ve vücudun başka yerlerinde Kovid 19’un neden olduğu kan pıhtılarıyla savaşmaya yardımcı olabileceğini ummuştu, ancak deneyin sonuçları aspirinin korona ile mücadelede güvenilemeyecek tedaviler listesine ekleneceğini gösterdi.

İstenilen faydayı sağlayamayan diğer ilaçlar arasında sıtma ilacı Hidroksiklorokin ile HIV virüsüne karşı kullanılan Ritonavir ve Lopinavir bulunuyor.

Oxford Üniversitesi’nde Tıp ve Epidemiyoloji Profesörü olan Martin Landray, “Aspirin ucuz bir tedavi yöntemi ve kan pıhtılaşması riskini azaltmak için diğer hastalıklarda yaygın olarak kullanılıyor. Ancak bu hastalar için önemli bir etkisinin olmaması hayal kırıklığı yarattı” dedi.

Şarku’l Avsat