Kuveyt’te Şeyh Cabir Köprüsü’nde Kovid-19 aşılama merkezi (KUNA)

Bahreyn kapanma önlerini iki hafta uzattı

Kuveyt, Johnson&Johnson aşısının kullanımını onayladı

Bahreyn, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının yükselmesini önlemek için hükümet tarafından getirilen ticari faaliyet ve eğlence etkinliklerine yönelik kapanma önlemlerinin süresini uzattı. Bahreyn Koronavirüs ile Mücadele Ulusal Tıp Ekibi dün, tesisleri ve dükkanları kapatma kararının 11 Haziran Cuma gününden başlayarak 25 Haziran Cuma gününe kadar iki hafta uzatıldığını duyurdu.

Restoran ve kafelerin kapalı kalmasına, hizmetlerinin sadece paket servis veya teslimat ile sınırlı olarak devam etmesine karar verildi.

Koronavirüs ile mücadeleden sorumlu olan ekip, spor merkezlerinin, spor salonlarının, yüzme havuzlarının ve eğlence merkezlerinin kapalı kalmaya devam etmesine, tüm sinema ve gösteri salonlarının kapalı kalmasına, etkinlik ve faaliyetlerin düzenlenmesinin yasaklanmasına, halkın spor etkinliklerine katılımının engellenmesine devam edilmesi kararı aldı.

Aynı zamanda berber, kuaför ve spa merkezlerinin kapalı kalması, evlerde etkinliklerin düzenlenmesinin engellenmesi, tüm devlet kurumlarında çalışanlarının yüzde 70’inin evden çalışmaya devam etmesi kararlaştırıldı.

Alınan kararlar, tüm okullarda, yükseköğretim kurumlarında, anaokullarında, kreşlerde, eğitim merkezlerinde ve enstitülerinde, uluslararası sınavlar haricinde uzaktan eğitimin devam etmesini, yüz yüze eğitimin askıda kalmasını ve ülkeye gelen yolculara yönelik prosedürlerin sürdürülmesini kapsıyor.

Kovid-19 ile Mücadele Ulusal Tıp Ekibi, hipermarket, süpermarket, bakkal, taze sebze, balık ve et satan dükkanlar, fırınlar, benzin istasyonları, doğalgaz doldurma yerleri ve özel sağlık kuruluşları gibi temel sektörlerin çalışmalarına devam edeceğini belirtti. Söz konusu kararda, sağlık meslekleri ve hizmetlerine ilişkin otorite tarafından yayınlanan genelge ile belirlenen bazı sağlık hizmetleri hariç tutuldu.

Bankalarda ve döviz bürolarında, faaliyetleri müşterilerle doğrudan iletişim gerektirmeyen kurum ve şirketlerin idari ofislerinde, mal ithalatı, ihracatı ve dağıtımı ile uğraşan dükkanlarda, atölyelerde, tamircilerde, araçların bakım ve onarımları ile ilgili yedek parça dükkanlarında, inşaat ve tamir sektöründe, fabrikalarda, telekomünikasyon dükkanlarında ve eczanelerde çalışmaların devam etmesine karar verildi.

Kuveyt

Kuveyt Sağlık Bakanlığı dün, Tıbbi ve Botanik İlaçların Kayıt ve Kontrol Dairesi ile Halk Sağlığı Dairesi’nden oluşan ortak teknik komitenin kararı doğrultusunda, koronavirüse karşı geliştirilen Johnson&Johnson aşısı için acil kullanım onayı verildiğini açıkladı.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA’nın aktardığına göre, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Gıda Kontrol İşleri Müsteşar Yardımcısı Dr. Abdullah el-Bedr dün, ortak teknik komitenin aşının güvenlik, etkinlik ve kalite değerlendirmesinin yanı sıra tüm bilimsel veri ve raporları kapsamlı bir şekilde incelemesinin ardından aşıya acil kullanım izni verildiğini söyledi.

Bedr, komitenin aşının etkinliği ve güvenliğine yönelik klinik çalışmaların sonuçlarını ve kalite raporlarını incelemesinin yanı sıra stabilite çalışmalarını değerlendirdiğini ve fabrikalarda üretimin tüm aşamalarında kalitenin sağlanmasına yönelik uluslararası standartlara göre iyi üretim şartlarının uygulandığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Dr. Şeyh Basil es-Sabah Pazar günü Moderna ve Johnson&Johnson şirketleri ile koronavirüs aşısı ithal etmek için anlaşma imzaladığını, söz konusu aşıların bu yılın son çeyreğinde yaklaşık olarak aynı zamanlarda gelmeye başlamalarının beklendiğini duyurmuştu.

Şarku’l Avsat