Blinken’in İran açıklamasının ardından petrol fiyatları yükseldi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in İran ile nükleer anlaşmaya dönülse bile ‘yüzlerce’ ABD yaptırımının yürürlükte kalacağını söylemesinin ardından, petrol fiyatları dün iki yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyelerinde kapandı.

Blinken’in açıklaması, İran’ın ek ham petrol arzının yakında piyasaya yeniden sunulmayacağı anlamına gelebilir.

Blinken, “JCPOA’ya (Kapsamlı Ortak Eylem Planı) uyum sağlanması durumunda bile, İran davranışını değiştirene kadar Trump yönetimi tarafından uygulanan yaptırımlar da dahil olmak üzere yüzlerce yaptırımın yürürlükte kalacağını tahmin ediyorum” dedi.

Brent ham petrolü 73 sent veya yüzde 1 oranında yükselerek, varil başına 72.22 dolar ile Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

ABD Batı Teksas Intermediate petrolü ise 82 cent veya yüzde 1.2 oranında artışla, varil başına 70.05 dolara çıktı ve Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı .

Vadeli işlemler, Çin’in ham ithalatının Mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 14,6 düştüğünü gösteren verilerle baskı altında kaldı.

Piyasa, Amerikan Petrol Enstitüsü ve ABD hükümeti tarafından yayınlanacak olan ABD petrol ve akaryakıt stoklarına ilişkin en son haftalık verileri bekliyor.

Şarku’l Avsat