Çin, 3 yaş grubunu aşılamayı planlıyor

Çin’de bir ilaç laboratuvarı, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı 3 yaş ve üzeri çocukları aşılamaya hazırlandığını açıkladı. Eğer bu gerçekleşirse Çin, dünyada çocuklara bağışıklık kazandıran ilk ülke olacak.

Şarku’l Avsat’ta yer alan habere göre, Kovid-19’un ilk kez ortaya çıktığı ülke olan Çin’de şu ana kadar 18 yaş ve üzeri kişilere yaklaşık 800 milyon doz aşı uygulandı.

Çin’de onaylanan üç aşıdan birini üreten Sinovac laboratuvarının sözcüsü, “iki doz gerektiren CoronaVac aşısı çocuklar için kullanılacak” dedi.

Aşılama takviminin Sağlık Bakanlığı tarafından belirleneceği bildirilirken sürecin ne zaman başlayacağı henüz belirtilmedi.

Konu hakkında çalışmalar yürüten laboratuvar yetkilileri, çocuklar üzerindeki klinik denemelerin tamamladığını ve sonuçların İngiliz tıp dergisi The Lancet’te yayınlanacağını açıkladı.

Sinovac’a göre, Çin yönetimi çocuklar için iki doz Sinopharm aşısı, yetişkinler için ise CanSino Biology kullanımına onay verdi. Böylece iki laboratuvar da reşit olmayanlar üzerinde klinik deneylere başladı.

Sağlık Bakanlığı’ndan bir yetkili olan Cheng Zhongwei pazar günü yaptığı açıklamada, şu anda 20 Çin aşısının klinik test sürecinde olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylanan Sinovac ve Sinopharm aşıları birçok ülkede kullanılıyor.

Aynı zamanda, Avrupa Birliği, ABD ve Birleşik Krallık, Pfizer/BioNTech aşısının 12 yaşından itibaren erkek çocuklar için kullanılmasını onayladı.

Şarku’l Avsat