(Fotoğraf: İsrail medyası)

İsrail, Suriye’yi bir kez daha hedef aldı

Suriye resmi haber ajansı SANA, İsrail’e bağlı savaş uçaklarının dün gece Suriye’nin orta ve güney kesimlerini hedef aldığını ve hava savunma sistemlerinin bu saldırılara karşılık verdiğini bildirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise, İsrail’in Suriye’ye yönelik hava saldırısı nedeniyle Şam Uluslararası Havalimanı, Dumayr bölgesindeki hava savunma taburu çevresinde ve Humus’un güneybatı kesiminde patlama seslerinin yankılandığı belirtti.

Ayrıca, hava savunma füzelerinin bölgenin hava sahasındaki hedeflerle karşı karşıya gelmesi sonucu Hama ve Lazkiye’de de patlama sesleri duyuldu.

SOHR, İsrail’in hava saldırıları sonucu Humus’ta can kayıpları olduğunu ve Dumayr bölgesinde silah depolarının infilak ettiğini de ifade etti.

İsrail ordusu, Suriye’nin saldırıya yönelik açıklaması hakkında henüz yorum yapmadı.

Batılı istihbarat kaynakları, İsrail’in geçen yıldan bu yana Suriye’ye yönelik saldırılarını yoğunlaştırmasının, Tahran’ın askeri gücünü zayıflatmak için ABD tarafından onaylanan gizli bir savaş çerçevesinde geldiğini öne sürüyor.

İstihbarat kaynakları, İsrail’in geçtiğimiz yıl saldırılarının kapsamını, İran destekli binlerce milisin bulunduğu Suriye genelinde genişlettiğine dikkat çekti.

Şarku’l Avsat