Kuzey Kore lideri Kim Jong-un (The Guardian)

Kuzey Kore liderinin ani kilo kaybı spekülasyonları artırdı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ortada görülmediği bir ayın ardından oldukça kilo kaybetmiş bir şekilde kamuoyu önünde çıkması sağlığı hakkında spekülasyonlara yol açtı.

The Guardian gazetesine göre, geçtiğimiz hafta iktidar partisinin politbüro toplantısında konuşan Kim’in fotoğrafları analiz edildi ve Kuze Kore liderinin önemli oranda kilo kaybettiğine dikkat çekildi.

Gazete Kim’in (37) 12 bin dolar değerinde olduğu tahmin edilen favori saatinin kayışının bollaştığına gösteren fotoğraflar yayınladı.

Buna göre, Kuzey Kore liderinin sol bileği bu yıl Kasım 2020 ve Mart aylarında çekilen benzer görüntülerden çok daha ince görünüyor.

Babası Kim Jong-il 2011’de kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden Kim, yoğun şekilde sigara kullanırken, kilosu ve sağlık yaşam tarzı nedeniyle de sağlık sorunları yaşadığı düşünülüyor.

Geçtiğimiz yıl 140 kilo olduğuna inanılan Kim’in değişen görünümünün bir hastalık sonucu veya bilinçli bir kilo verme kararı olup olmadığı belli değil. Ancak bazı analistler, Kim’in bilinçli olarak kilo vermiş olabileceğine inanıyor.

Kuzey Kore, gıda kıtlığı, yeni tip koronavirüs sırasında Çin ile ticaretteki keskin düşüşün neden olduğu ekonomik kriz, bir dizi doğal afet, rejimin nükleer ve balistik füze programlarına yanıt olarak uygulanan uluslararası yaptırımlar ile mücadele ediyor.

Şarku’l Avsat