Cidde kubbesi bir hafta sürecek sergiye ev sahipliği yapıyor (Mekke Emirliği)

‘Mekke’de İnsan Yapımı ve Mekanın Gelişimi’ sergisi yarın kapılarını açıyor

Cidde Kubbesi yarın akşam başlayacak ve bir hafta sürecek olan Mekke’de İnsan Yapımı ve Mekanın Gelişimi projelerinin dijital sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Suudi Arabistan Merkezi Hac Komitesi Başkanı ve Mekke Valisi Prens Halid el- Faysal ve yardımcısı Prens Bedir bin Sultan bin Abdulaziz huzurunda gerçekleşecek olan serginin açılış töreninde, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu kapsamında hacılar da dahil olmak üzere bölge halkına ve ziyaretçilere hizmet verecek kalkınma projelerinden biri olan Mekke’deki toplu taşıma için kullanılacak yeni otobüs modeli kamuoyuyla paylaşılacak. Ayrıca Mekke Mükemmellik Ödülü ve Beşinci Mekke Kültür Forumu’nun kazananları ödüllerini alacak.

Sergi, 14 yıl boyunca Mekke’nin yeniden inşası, bağlı illerin deniz kıyılarının geliştirilmesi, Harameyn Hızlı Tren projesi, Cidde’deki Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı, Yeni Taif, sağlık, eğitim, su vs. alanlarda bölgenin gelişimiyle ilgili olarak Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu ile uyumu şeklinde devam eden 100 projeyi içeriyor.

Tüm valiliklerin üniversite eğitimine erişimi dahil olmak üzere bölge halkının entelektüel ve kültürel yönlerine odaklanan bir dizi inşa projesinin gözden geçirilmesi ile ‘Nasıl örnek olunur’ sloganı altında sergide, ‘Mekke Kültür Forumu, Hac İbadeti Medeni Davranıştır’ kampanyası, Halid el Faysal Ilımlılık Enstitüsü, Mekke Ekonomik Forumu ve kültürel hareket yaratan diğer girişim ve programlar da yer alıyor. Sergi, bölge halkının kültür seviyesinin yükselmesine etkin bir şekilde katkıda bulunup, çeşitli sektörler arasında kalkınma amaçlı rekabet ruhunu canlandırmayı da amaçlıyor.

Sergi aynı zamanda Mekke Forumu’nun öncü girişimlerinde olan ve Kral Abdulaziz, Ummul Kura, Cidde, Taif üniversitelerinde 90’dan fazla öğrenci ile alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla Mekke Programlama ve Yapay Zeka Günleri’nin lansmanına tanıklık edecek. Katılımcılar, hac, umre, turizm, eğlence, hizmet alanlarında dijital dönüşümü destekleyen adımların yanı sıra plan ve program geliştirmeye odaklanacak.

Dijital serginin oturum aralarında, medya ve reklamcılık, bunların insan üzerindeki etkileri, hizmet geliştirme ve yapay zeka dahil olmak üzere çeşitli konularda diyalog oturumları düzenlenecek. Sergi, yeni tip koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere göre kapılarını ziyaretçilere açacak.

Şarku’l Avsat