Nahda Barajı, önceden Sudan'a ait Beni Şangul bölgesine ait topraklar üzerine inşa edildi (SUNA)

Mısır, Nahda Barajı’nın durumu ile ilgili güncel teknik bilgileri açıklıyor

Mısır, Etiyopya’nın Nahda (Rönesans) Barajı’nın mevcut durumuna ilişkin teknik bilgileri açıkladı. Açıklanan bilgiler arasında su geçiş deliklerinin barajın maksimum seviyesinin 103 ila 67 metre arasında bir seviye olduğu yer alıyor. Bu, Nil nehrinin ana kolu üzerinde bulunan barajın doldurulması ve işletilmesine ilişkin kurallar üzerinde anlaşmaya varılırsa, Nil nehrinden gelen suların aktarılması için yeterli bir seviye olduğu anlamına geliyor.

Mısır Müzakere Komitesi üyesi Ala ez-Zavahiri inşaat çalışmalarının ilerlemesi yaklaşık yüzde 80’e ulaşan baraj ile ilgili olarak “Etiyopya, inşaat sürecinin tamamlanmasından sonra barajın nasıl yönetileceğine yönelik hem Mısır ile hem de Sudan ile anlaşmalı” dedi.

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanlığı’na göre, Nahda Barajı’ndaki maksimum su seviyesi 645 metre, maksimum depolama seviyesi 640 metre, nehir yatağı seviyesi 500 metreden (Yani ana barajın yüksekliği 145 metre ve su deposunun maksimum yüksekliği ise 140 metre) oluşuyor.

Bakanlık barajdaki deliklerle ilgili ile merak edilenlere cevap verdi. Yapılan açıklamada, barajda farklı seviyelerde elektrik üretimi ve su geçişleri için farklı deliklerin bulunduğu aynı zamanda 542 metre seviyede iki tane su tahliye deliği olduğu belirtildi.

Bakanlık açıklamada, barajın 542 metrede yer alan alt türbinler için iki çıkış deliği olduğunu, alt türbinlerin elektrik üretmek için baraj önündeki en düşük su seviyesinin 560 metrede (yaklaşık 4 milyar metreküp depolama hacmine denk gelir) olması gerektiğini belirtti. Diğer yandan 578 metrede bulunan üst türbinler için 11 çıkış bulunduğunu, üst türbinlerin elektrik üretebilmesi için barajın önündeki en düşük su seviyenin 590 metrede (yaklaşık 15 milyar toplam depolama hacmine denk geliyor) olması gerektiğini belirtti. Bakanlık bunun, su alma deliklerinin barajın maksimum seviyesinin 103 ila 67 metre altında olduğu anlamına geldiğini belirtti.

Kahire Üniversitesi Su Kaynakları Profesörü Dr. Abbas Şaraki’ye göre, Bakanlığın açıklaması internetteki bazı yanlış söylemlere yanıt sağlıyor. Bu yanlış söylemlerin bazıları, 74 milyar metreküp kapasiteli baraj tamamlanana kadar türbinlerin çalışmayacağını, çalıştığı zaman ise Mısır ve Sudan’ın Nil nehri suyundaki paylarını geçebilecek 13 deliğin bulunduğunu belirtiliyordu. Tüm türbinlerin çalışması için suyun minimum 590 metrede (15 milyar metreküp suya denk geliyor) olması gerekiyor ancak olmayacak.

Şaraki yaklaşık 560 metredeki (yaklaşık 4 milyar metreküpe denk geliyor) su ile çalıştırılabilen iki alçak türbin bulunduğunu, kurulumlarının tamamlanmasının ardından ağustos ayında çalışmaya başlayacaklarını, şu anki su seviyenin 565 metrede (yaklaşık 5 milyar metreküpe denk geliyor) olduğunu belirtti. Türbin delikleri tamamlanana kadar akıntının geçişi orta şeride bağlı olacak, ardından akıntı iki alçak türbin deliğine ve şu anda gerektiğinde çalışan türbinsiz iki diğer su boşaltım deliğine bağlı olacak.

Şaraki sorunun türbinlerin çalışmasına gözetim altında tutulmasında yattığını ve şu anda sadece iki giriş olduğunu ve bunların Mısır ve Sudan’ın payını geçmek için yeterli olmadığını belirtti. Mısır daha önce türbinsiz açıklıkların dörde çıkarılmasını talep etmişti ancak Etiyopya bunu kabul etmedi.

Mısır Müzakere Komitesi üyesi Dr. Alaa ez-Zavahiri, Etiyopya’nın inşaat sürecinin tamamlanmasının ardından barajın nasıl yönetileceği konusunda hem Mısır hem de Sudan ile anlaşmasını talep etti. Zavahiri bir televizyon konuşmasında anlaşmanın, Etiyopya’yı Mısır veya Sudan’da susuzluğu önlenmesi amacıyla kuraklık anında bir miktar suyu serbest bırakmak ile zorunlu tutması gerektiğini de sözlerine ekledi. Etiyopya’nın Nahda Barajı’nda yapısal sorunlara yol açmamak için barajdaki su çıkışlarını kapatamadığına dikkat çekti.

Etiyopya, imzalanan anlaşmayı göz ardı ederek, önümüzdeki birkaç hafta içinde yağmur mevsimin başlaması ile barajın rezervuarlarını doldurmakta ısrar ederken, Mısır ve Sudan Nil nehri suyunda kendi payları için endişe ederek Etiyopya’yı inatçılık ve yaklaşık 10 yıldır süren müzakerelerin başarısızlığa neden olmak ile itham ediyorlar.

Şarku’l Avsat