Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu bölgedeki krizleri ele alma çabalarını gözden geçirdi

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün toplandı

Toplantıda bölgesel uluslararası gelişmeler ele alınarak, çeşitli alanlarda uluslararası işbirliği beklentilerini geliştirmek için geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir dizi uluslararası toplantı, konferans ve foruma katılımının yanı sıra Suudi Arabistan’ın bölge ve genel olarak dünyadaki krizlerin çözümüne katkıda bulunma çabalarına değinildi.

Bakanlar, dünya çapındaki yolsuzlukla mücadele kurumları arasında bilgi alışverişinde bulunmak için Küresel Operasyon Ağı (GlobE) kurmayı amaçlayan Riyad Girişimi’ni değerlendirdi.

Suudi Arabistan’ın öncü rolü ve G20 2020 dönem başkanlığı dönemindeki çabaları bağlamında gelen GlobE, sınır ötesi yolsuzluk suçlarıyla mücadelede hızlı ve etkili bir araç geliştirmeyi, ilgili makamlar arasındaki işbirliği yollarını geliştirmeyi, yolsuzlukla mücadele ile ilgili küresel bir kanun uygulayıcı otorite ağı kurmayı, bu ağ arasında bilgi alışverişini sağlamak için güvenli bir küresel platform oluşturmayı, fonların geri alınmasını teşvik etmeyi hedefliyor.

Toplantıda, uluslararası topluma küresel yolsuzlukla mücadele ağının kurulmasına aktif olarak katılma çağrısında bulunuldu.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın dünya ülkeleri arasında sahip olduğu konuma ve uluslararası raporlardaki liderliğine değinerek, bunun devletin tüm organ ve kurumlarıyla 2030 Vizyonu programları ile daha fazla başarıya ulaşma kararlılığını yansıttığını vurguladı.

Toplantıda bakanlara, Suudi Arabistan-Kuveyt Koordinasyon Konseyi’nin ilk toplantısının sonuçları ve imzalanan anlaşmalar hakkında bilgi verildi.

Bakanlar Kurulu’nda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin yerel ve uluslararası son gelişmeler, epidemiyolojik eğri ve ülkedeki virüs istatistikleri hakkında bilgiler gözden geçirildi.

Salgınla mücadelede elde edilen kazanımları korumakla birlikte vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancıların sağlık ve güvenliğini korumak için alınan ihtiyati ve önleyici tedbirlere uymaya devam etmenin önemi vurgulandı.

Bakanlar Kurulu’nda ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.

Şarku’l Avsat