ABD: İran cumhurbaşkanlığı seçimleri nükleer müzakereleri karmaşıklaştırıyor

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, İran ile 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmaya tam uyumun nasıl sağlanacağı konusundaki müzakerelerin önümüzdeki hafta başlarında yeniden başlayacağını ve 18 Haziran’da yapılması planlanan İran cumhurbaşkanlığı seçiminin müzakereleri karmaşık hale getirdiğini bildirdi.

Sherman, Alman Marshall Vakfı tarafından düzenlenen sanal bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “Müzakerelerin önümüzdeki hafta sonu yeniden başlayacağını biliyorum. Bence çok ilerleme kaydedildi ancak son ayrıntı garantiye alınana kadar, bir anlaşmamız olup olmadığını bilemeyeceğiz” dedi.

Bakan Yardımcısı ayrıca, “İran’da birkaç gün içinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi elbette işleri karmaşıklaştırıyor” ifadelerini de kullandı.

Bu görüşmeler, İran’ın uluslararası yaptırımların kaldırılması karşılığında nükleer programını durdurmayı kabul ettiği tarihi anlaşmayı canlandırmayı amaçlıyor.

Dört diplomat ve iki İranlı yetkili, nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılmasının önünde hala bir takım engeller olduğunu ve anlaşmaya uyumun sağlanmasının hâlâ çok uzak olduğunu belirtiyor.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’yla (UAEA) gerekli bilgileri paylaşmamasından endişe duyduklarını söyledi.

Price, İran’ın söz konusu anlaşma kapsamında UAEA’ya nükleer materyalleriyle ilgili bilgi verme yükümlülüğü olduğunu vurguladı.

ABD eski Başkanı Donald Trump, 2018’de anlaşmadan çekilmiş ve Tahran’a yaptırımları yeniden uygulamıştı. İran ise, anlaşmanın nükleer programı üzerindeki kısıtlamalarını ihlal ederek karşılık vermişti.

Başkan Joe Biden, nükleer anlaşmadaki kısıtlamaları eski haline getirmek ve mümkünse İran’ın bölgesel davranışı ve füze programı gibi konuları içerecek şekilde genişletilmesini istiyor.

İran da, kendisine uygulanan tüm yaptırımların kaldırılmasını ve koşulların genişletilmemesi konusunda ısrar ediyor.

Şarkul Avsat