ABD, İsrail ve Filistin’i provokasyonlardan kaçınmaya ve ateşkesi korumaya çağırdı

ABD yönetimi dün (Çarşamba), İsrail hükümetinin Kudüs’te aşırı sağcı bir grubun yürüyüş yapmasına izin vermesinin ardından İsraillilerin ve Filistinlilerin provokasyonlardan kaçınması ve ateşkesin korunması çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, gazetecilerin yürüyüşle ilgili sorduğu soruya cevap olarak, “Gerginliği arttıracak davranışlardan kaçınmak gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Price, ABD’nin bu konuda diplomatik çabalar harcadığını vurguladı ve “Bölgede şiddet olaylarının yeniden başlamasını sağlayacak gerilim veya provokasyondan kaçınmak için mümkün olan her şeyi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin, ABD’nin yürüyüşe karşı olup olmadığı sorusuna Sözcü Price tam bir cevap vermeyerek “Son zamanlarda şiddet olaylarının sebeplerini hepimiz gördük ve durumun ne kadar hassas olduğunun farkındayız” cevabını verdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümeti, Hamas’ın yürüyüşün düzenlenmesi durumunda tepki göstereceklerini söylemesine rağmen, geçtiğimiz hafta yürüyüşün düzenlenmesine izin vermişti.

Fanatik Yahudi gruplar, önceki gösterilerinde Kudüs’te gerilim yaşanmasına neden olmuştu. Müslümanlarla İsrail polisi arasında yaşanan çatışmalar sonrası Hamas İsrail’e roketler fırlatırken, işgal güçleri ise buna hava saldırıları ile karşılık vermişti.

11 gün boyunca süren şiddet olaylarında Gazze Şeridi’nde 66’sı çocuk 260 Filistinli şehit olmuştu. İsrail’de ise biri çocuk, biri genç kız ve bir asker olmak üzere toplam 12 kişi öldü.

Şarkul Avsat