Pfizer, çocuklar üzerinde klinik denemelere başladı

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen Pfizer aşısına yönelik gerçekleştirilen güncel bilimsel araştırmaların sonuçları, bu aşıyı olan yaşlıların yüzde 98,7’sinin ikinci dozu aldıktan üç ay sonra varlığını sürdüren antikorlar ürettiğini, geri kalan yüzde 1,3’lük kısmın üçte ikisinin ise lenfositler yoluyla başka bir bağışıklık türü oluşturduğunu gösterdi.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) görevlendirmesi ile Avusturya Innsbruck Üniversitesi’ndeki Aşı Bilimleri Enstitüsü tarafından üç ayda gerçekleştirilen bu araştırma, EMA’nın Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmasını onayladığı aşılardan kaynaklanan ikincil semptomları da ele aldı. Araştırma bulguları, bu aşıları olan kişilerin dörtte üçünün herhangi bir semptom göstermediğini veya çok hafif semptomları olduğunu gösterdi.

EMA uzmanları Pfizer aşısının tam dozlarının alınmasının ardından antikor geliştiren yaşlıların yüzdesinin şimdiye kadar kaydedilen en yüksek oran olduğunu söyledi. AB geçtiğimiz günlerde, önümüzdeki iki yıl için aşı dozlarında, mRNA (mesajcı RNA) teknolojisinin ilk kez kullanıldığı bu aşıya güvendiğini açıklamıştı. EMA sözcüsü, bu son derece tatmin edici bulguların, aynı teknoloji ile üretilen Modern aşısı gibi diğer aşılar içinde benzer sonuçlarının olmasını muhtemel görüyorlar.

Söz konusu çalışma, Avusturya, İtalya ve İspanya’da bulunan toplam 13 bakım merkezinde, aşının ikinci dozunu olduktan sonra antikor testleri yapılan 881 yaşlıyı içeriyordu. Bağışıklık tepkisinin gidişatının görülmesi için aynı testin 3 ay sonra tekrar yapılmasına karar verildi.

Araştırmada ayrıca, Nisan ayı ortalarından geçen Pazar gününe kadar, Avrupa’da aşının tam dozlarını alan 5 bin 500’den fazla kişiye anket yapıldı. Bu kişilerin yüzde 74’ü aşı olduktan sonra herhangi bir semptom hissetmediklerini veya çok hafif semptomlar hissettiklerini bildirirken söz konusu semptomların bir haftadan kısa bir süre içinde tamamen yok olduğunu belirtti. EMA, bu bulguların, ilaç şirketlerinin aşılarının kullanımı için onay beklerken sunduğu verilerle tutarlı olduğunu söyledi.

Diğer yandan Pfizer şirketi, Finlandiya, İspanya, Polonya ve ABD’de toplam 90 merkezde 12 yaş altı çocuklar için aşının ilk klinik denemelerine başlayacağını duyurdu. Şirket sözcüsü, ilk aşamada ilk dozun belirlenmesinin ardından 6 ay ila 11 yaş arası 4 bin 500 çocuğun bu denemelere katılacağını söyledi. 5 ile 11 yaş arasındaki çocuklar üzerinde yapılan denemelerin sonuçlarının Eylül ayında, 5 yaşın altı çocuklara yönelik sonuçların Ekim ayında, 6 ay ila iki yaş arasındaki çocuklara yönelik sonuçlarının bu yılsonu çıkması bekleniyor.

EMA 12-17 yaş arası gençlerde Moderna aşısının kullanılmasının onaylanması talebine yönelik kararının, şirket tarafından sunulan verilerin incelenmesinin ardından gelecek ayın başlarında yayınlanacağını söyledi. Moderna aşısının kullanım onayı Avrupa, Kanada ve ABD’de şu anda 18 yaşın üzerindeki kişilerle sınırlı tutuluyor. Aşının 18 yaş altındaki gençlere uygulanmasının onaylanması durumunda, Moderna aşısı, Avrupa sağlık otoritelerinin yaz mevsimin ardından bir salgı dalgasının oluşmasını ve yeni varyantların ortaya çıkmasını engellemek amacıyla bir an önce aşılamaya karar verdiği 18 yaş altı yaş grubuna uygulanmak üzere yeşil ışık verilen ikinci aşı olacak.
Fauci, aşılama kampanyalarının hızlandırılması çağrısında bulundu

ABD, Avrupa’ya gidiş ve gelişlerde uygulanan kısıtlamaların hafifletildiğini duyururken, ABD Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, şu anda yeni vakaların sadece yüzde 7’sini oluşturuyor olsa da hızla yayılarak İngiltere varyantındaki durumu tekrarlayabilecek olan Hindistan “delta” varyantına yönelik uyardı. Ve yetişkin nüfusun yüzde 52’sini geçmiş olan aşılama kampanyalarının hızlandırılması çağrısında bulundu. İngiltere varyantı şu anda ABD’deki vakaların dörtte üçünü oluşturuyor bu durum hükümeti kısıtlamaları kaldırma ve normal bir hayata geri dönme programını yeniden gözden geçirmeye zorluyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 30’dan fazla ülkeye getirilen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi kararı, uluslararası sivil havacılığın normal haline geri dönmesi için güçlü bir destek teşkil ediyor. Sivil havacılık pandemi sebebiyle en çok zarar gören sektörlerden biri oldu. Uzmanlar gelecek yılın sonundan veya bir sonraki yılın başlarından önce sektörde tamamen iyileşme beklemiyor.

Avrupa Parlamentosu dün (Çarşamba) Brüksel’de, AB ülkeleri arasında kısıtlamalar olmaksızın seyahat etme imkanı veren yeşil pasaportun çıkarılması onaylandı. Pasaportun kullanımına yönelik nihai onayın Avrupa Konseyi’nde bu hafta sonundan önce çıkması bekleniyor. Resmi olarak pasaportun kullanımı, daha önce planlanan tarihten iki hafta önce yani gelecek hafta, Avrupa Konseyi dönem başkalığı, Avrupa Parlamentosu Başkanı ve Avrupa Komisyon Başkanı’nın katılımı ile düzenlenen imza töreni ile başlatılacak.

Şarkul Avsat