Suudi Arabistan’da aktif vaka sayısı 10 bini aştı

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, son 24 saat içerisinde bin 286 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 462 bin 528’e ulaştığını bildirildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, bin 553’ü ağır hasta olmak üzere aktif vaka sayısının 10 bin 217’ye çıktığı belirtildi.

Bakanlığa göre, 982’si son bir günde olmak üzere şu ana kadar 444 bin 792 kişi iyileşirken, son 24 saatte 16 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı ise 7 bin 519’a yükseldi.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüse karşı alınan ihtiyati tedbirlerin uygulanmasında rehavete kapılmaya karşı uyarıda bulunarak, maske takmak, sosyal mesafeye dikkat etmek ve elleri sık sık sterilize etmek gibi tedbirlere bağlı kalmanın önemini bir kez daha vurguladı.

Diğer yandan, Suudi Arabistan İslami İşler, Davet ve Rehberlik Bakanlığı, cemaat arasında koronavirüse yakalanan kişilerin olmasının ardından 4 bölgede geçici olarak kapatılan 11 caminin açıldığını duyurdu.

Toplamda 124 günde geçici olarak kapatılmasının ardından yapılan sterilizasyon işlemleri ile açılan cami sayısı bin 536’ya yükseldi.

Bakanlık, herkesi ihtiyati tedbirlerle ilgili tüm talimatlara uymaya ve camilere gelenlerin güvenliği ve sağlığı için bu konuda iş birliği yapmaya çağırdı.

Şarkul Avsat