Kursiyerler Arda performanslarını sergilerken çekilen bir fotoğraf

Suudi Arabistan’ın geleneksel kılıç dansı Arda gençler arasında da popüler

Suudi kültürel mirasını ve folklorunu genç nesiller arasında tanıtmak için bu kez ülkenin ilk tarihi başkenti Diriye’de yeni bir uygulama yapılıyor.

Diriye Kapısı Geliştirme Otoritesi, Kral Abdülaziz Vakfı ile birlikte, genç nesillere Suudi Arda dansının öğretilmesini ve atalarının kadim tarihine yönelik gurur ve onur ruhunu geliştirmeyi amaçlayan “Diriye Arda Evi” programını başlattı.

Zaferi, şanı ve gururu temsil eden ve Suudi Arabistan’ın tarihini ve ihtişamını yansıtan bir sembol olan Arda, barış zamanında sevinç göstergesi olarak savaş zamanında ise güç gösterisi olarak icra edilmiştir.

Program kapsamındaki ilk eğitim kursu Diriye’deki et-Turaif bölgesindeki Salwa Sarayı’nda yapıldı ve iki bölüme ayrılan eğitimin ilk bölümü, Suudi Arabistan sanatlarını en yetenekli sanatçılar tarafından eğitmek ve bilinçlendirmek için kayıt yaptıranlara sunulan eğitim kurslarını içeriyor.

İkinci aşama, ilk aşamada düzenlenen eğitimlerde yeterlilik gösterenler için ‘Diriye Arda Evi’ yarışmasına katılım oluşturuyor. Katılımcılar ve yarışmacılar, 2021 yılı boyunca dört oturum şeklinde alınıyor. Bu süre boyunca, son turda yirmi adaya ulaşmak her turda beş aday gösteriliyor. Katılımcılar ayrıca jüri tarafından belirlenen bayrak, üniforma, kılıç, davul gibi aksesuarların kullanımındaki değerlendirme kriterlerine göre dersleri geçmek zorunda.

Diriye halkı da bu sanattaki ustalığı ile ünlü. Gerçekten de Diriye halkı, ülkenin 1932’deki birleşmesinden bugüne kadar devletin birçok işinde yer aldı ve bunu farklı nesiller arasındaki varlığını güçlendiren kutlama sembolü haline getirmeyi başardı. Yazarların hikayelerini oluşturma, derinliklerini ve etkisinin boyutunu araştırmak için aşama kaydetti.

Arda, Necd bölgesinin ünlü folklorik bir simgesi olarak 2015 yılında Uluslararası Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne girdi. Bu halk dansını öğretmek için özel kursların kurulmasının yanı sıra, Arda kültürünü yeni nesillere aktarmayı ve onlara bu mirasın ruhunu yerleştirmeyi hedefleniyor.

Şarku’l Avsat