El Hol Kampı radikaller için küçük bir devletçiğe dönüştü

Güvenlik yetkilileri, Suriye’nin kuzeydoğusundaki el-Hol Kampı’nda yaşayan DEAŞ unsurlarının ailesi olan çok sayıda kadının, İdlib’e kaçtığını bildirerek, kampın radikaller için ‘küçük bir devletçik’ haline geldiğine dikkat çekti.

ABD’li bir istihbarat yetkilisi ve Suriyeli bir Kürt güvenlik görevlisi, el-Hol Kampı’ndan ilk kez kaçırılan üst düzey DEAŞ liderlerinin eşlerinin İdlib’e nakledilmesi konusunda uyararak, bu kaçakların artık örgütü yeniden inşa etmede önemli rol oynadığına dikkat çekti.

The Wall Street Journal gazetesinin yaptığı araştırmaya göre yetkililer, el-Hol kampındaki tüm tutukluların eve gitme arzusunda olduklarını ancak DEAŞ’ın orada yeniden inşa edilmesi nedeniyle aslında İdlib’e gitmek istediklerini bildirdi.

DEAŞ’ın yenilgisinden sonra kadınlar ve çocukları barındırmak için kurulan mülteci kampı, bunun yerine kadın liderlerin grubun şiddet içeren ideolojisini beslediği ve para kazanma planlarını yürüttüğü bir küçük bir devletçiğe dönüştü.

Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) bağlı güvenlik yetkilileri, yılın başından bu yana 736 dönümlük kampta en az 10’u kafa kesme olmak üzere 40’tan fazla cinayet kaydetti.

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan gönüllülerden oluşan bağımsız bir araştırma kuruluşu olan Rojava Bilgi Merkezi’ne göre, kurbanların çoğu DEAŞ tarafından kamp yetkilileriyle iş birliği yapmakla suçlandı.

Iraklı bir kadın, geçen yılın sonlarında çadırında grubun dayattığı katı doktrinin yasakladığı bir eylem olan dans ettiği anları Instagram’da paylaştıktan sonra çocuklarının önünde bir elektrik teli ile boğuldu.

20 Mart’ta da, yine Iraklı olan 18 yaşındaki başka bir kadın, muhbir olmakla yani Suriyeli Kürt güvenlik güçleri için çalışmakla suçlandıktan sonra vurularak öldürüldü.

ABD destekli SDG güçleri, çoğu Batılı ülkenin DEAŞ üyesi vatandaşlarını ülkeye geri almayı sistematik olarak reddetmesinin ardından, nüfusu 62 bini aşan küçük bir şehre dönüşen kampın güvenliğini sağlamak için uzun süredir kaynak sıkıntısı çekiyor.

Adli kayıtlara ve terörle mücadele yetkililerine göre, son aylarda el-Hol Kampı’ndan kaçanlardan bazıları İsveç, Hollanda, Finlandiya ve Belçika’ya döndü. Bu yabancıların sayısı 11 yaş altı 5 bin 400 çocuk da dahil 9 bine ulaştı.

DEAŞ destekçileri ve sempatizanlarının kamptan toplu göçü, terörle mücadele uzmanlarını alarma geçirdi. Kadınlar ve çocuklar kamptan kaçtıktan sonra, nerede oldukları genel olarak bilinse bile hükümetlerin onları takip etmesi zor.

Birleşmiş Milletler (BM) geçen yıl, DEAŞ’ın Avrupa’daki hücrelerini geliştirmek için el-Hol Kampı’ndan kaçanları kullanmaya çalıştığı konusunda uyardı.

Kamptan kaçan birçok kadın DEAŞ’a katıldığına pişman olup eve dönmek isterken, Batılı terörle mücadele yetkilileri kamptan kaçırılan bazı çocukların Suriye ve Irak’taki çatışmalara katılmak üzere gönderildiğini belirtiyor.

Radikal grupları izleyen kar amacı gütmeyen New York merkezli Counter Extremism Project’e göre, Suriye’de Ocak 2020’de yalnızca 6 saldırı olurken, Şubat ayında 29 saldırı gerçekleşti.

Kamp sakinlerinin özgürlüklerine kavuşma istekleri, kaçakçılık ağlarının da büyümesine yol açtı.

Bugün kaçakçıların fiyatları kaçırılan her bir yabancı kadın için iki veya üç çocukla birlikte yaklaşık 16 bin dolardan başlıyor.

Iraklılar ve Suriyelilere gelince, kaçmaya çalışırken yakalanan ve SDG’ye itirafta bulunan kadınlara göre eve dönüş yolculuklarının daha kısa olması nedeniyle insan kaçakçılığı maliyetleri daha düşük.

Şarkul Avsat