Hamilelik ağız muayenesi ile tespit edilebiliyor

Hindistanlı bir diş hekimi, hamileliğin ağız yoluyla tespit edilebileceğini belirtti. İngiliz The Sun gazetesi, Sachmani Pandhar adlı diş hekiminin Tik Tok uygulamasında yayınladığı video ile sadece ağza bakarak hamileliğin anlaşılabileceğini söylediğini aktardı.

Doktor açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Diş hekiminiz hamile olduğunuzu söyleyebilir. Yalnızca hamilelik sırasında artan diş minesi erozyonunu gözlemleyerek değil, hamile kadınların yüzde 30 ila yüzde 50’sinde görülen diş eti iltihaplanmasından da bu fark edebilir. Bu dönemde diş etleri daha iltihaplı, daha hassas ve kanamaya daha yatkın oluyor.”

Sachmani diş minesi erozyonunun sabah bulantısı yaşayan ve sürekli istifra eden gebelerde daha fazla meydana geldiğini belirtti. Bunun nedeninin kusmuğun asidik olması sebebiyle ön ve arka diş minelerini aşındırması olduğunu kaydetti.

Sachmani’nin videosu 75 binden fazla kişi tarafından beğenildi. Videonun alına yorum bırakan birçok kadın, hamilelik dönemlerinde yaşadıkları ağız sorunlarını anlattı.

Söz konusu kadınlardan biri, hamilelik döneminde diş etlerinin çok fazla kanadığını ve dişleri fırçalarken oldukça dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Bir grup kadın ise hamile olduklarını bilmeden diş doktoruna gittiklerini ve kendilerine hamilelik tarihini sormasına şaşırdıklarını aktardı.

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi (NHS), hamilelik sırasındaki hormonal değişikliklerin diş etlerini iltihaplanma ve kanamaya daha duyarlı hale getirebileceğini ve hamilelik sırasında ağız sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

Şarkul Avsat