İhsan platformu yaklaşık 2 milyon kişiye yardımda bulunulmasını sağladı

Suudi Arabistan: İhsan platformu üzerinden yapılan bağışlar 800 milyon riyali geçti

Suudi Arabistan merkezli İhsan yardımlaşma platformu üzerinden yapılan bağışlar 800 milyon riyale ulaştı.

İhsan platformu, sosyal alanda 1 milyon 777 bin 742, eğitim alanında 28 bin 419, sağlık alanında 19 bin 223, imar alanında 2 bin 647 kullanıcı ile toplamda 1 milyon 800 binden daha fazla kullanıcıya ulaşıldığını açıkladı.

Yapılan bağışlar, platformun güvenilir bir yer olduğunu, Suudi Arabistan toplumunun insani yardım faaliyetlerine gösterdiği önemi ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmekte istekli olduğunu gösteriyor. İnsani yardım faaliyetleri için Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman, geçtiğimiz Ramazan ayında yaptığı 10 milyon riyali aşan yardım ile platforma bağış yapan kişiler arasında olmuştu.

Veliaht Prens’in taleplerine uygun bir şekilde çalışan platform, geliştirme projelerinin ve programlarının etkisini en ileriye taşımak için yapay zekaya yatırımlar yapıyor. Platformda, hayırseverlerin çalışmalarının ve insani yardım faaliyetlerinin desteklenmesi ve Suudi Arabistan’ın çeşitli bölgelerindeki hayırseverlerin katkılarının geliştirilmesi için gösterilen ilginin bir parçası olarak sağlanan hizmetler sürekli geliştiriliyor.

Platformdaki hayır işleri ve bağışlar bakanlıklar ile koordineli yürütülüyor. Suudi Arabistan İçişleri, Adalet, Maliye, Sağlık, Belediye, Köy İşleri, İskan, İnsan Kaynakları, Sosyal Kalkınma ve Eğitim bakanlıkları Suudi Arabistan Veri ve Yapay Zeka Kurumu (SDAIA), Devlet Güvenlik Başkanlığı, Suudi Arabistan Merkez Bankası ve Dijital Hükümet Otoritesi, İhsan yardımlaşma platformu ile birlikte çalışıyor. Platform üzerinden yapılan bağışlar ilgili hükümet birimlerinin denetimi altında olup platform Alimler Konseyi üyesi ve Fetva Daimi Komite üyesi Şeyh Dr. Abdullah el- Mutlak’ın başkanlığını yaptığı Şeriat Komitesi tarafından takip ediliyor.

İhsan platformuna yapılan yardımlarda elektronik ödeme yöntemlerinin fazla olması ve ödeme yapmanın kolay olması kullanıcıların zorlanmamasını sağlıyor. Hayırsever, bağış yapacağı kişinin ayrıntılı bilgilerini görebiliyor. Bağışların yüzde 99’u tüm ülkede önemli bir etkiye sahip olan hayır işleri ve kalkınma projeleri için harcanıyor. Kalan yüzde 1’lik veya daha az bir tutar ise Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) aracılığıyla yurtdışındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Şarkul Avsat