Avrupa İlaç Ajansı, ‘tüm dünyanın’ aşılara erişiminin sağlanması için çağrıda bulundu

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Genel Direktörü Emer Cooke, dün yaptığı açıklamada tüm dünyanın Kovid-19 aşılarına erişiminin sağlanması için çağrıda bulunurken, G7 ülkelerinin, fakir ülkelere bir milyar doz aşı sözü vermesi bekleniyor.

AFP’ye verdiği röportajda Emer Cooke, Avrupa İlaç Ajansı’nın, virüsün mutasyona uğramış versiyonlarının yayılması halinde aşıların etkinliğine güvendiğini ancak durumun ‘hızla değişebileceğini’ dile getirdi.

İngiltere’deki Carbis Körfezi’nde gerçekleşecek olan zirvede, G7 liderlerinin fakir ülkelere bir milyar doz aşı sağlama sözünü resmileştirmeleri bekleniyor.

EMA Genel Direktörü, “Bu, Avrupa İlaç Ajansı’nın yetkisi dahilinde değil, bu yüzden sadece kişisel bir bakış açısıyla konuşabilirim. Aşıların sadece aşıları satın alabilen ülkelerde değil, tüm dünyada erişilebilir olmasını sağlamamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Başta zorluklarla karşılaşan Avrupa Birliği’nde, özellikle Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşılarının kullanımına izin verilmesiyle aşı kampanyası başlatıldı.

Kasım 2020’den bu yana Avrupa İlaç Ajansı’na başkanlık eden İrlandalı yetkili, “Bugünkünden çok daha az gelişmiş bir aşamada olacağımızı düşünmüştüm. Pandeminin ilan edilmesinden 15 ay sonra dört aşıya sahip olmak istisnai bir durum” dedi.

Virüsün mutasyona uğramış versiyonlarının, özellikle de Hindistan’da tespit edilen ‘delta’ mutantının ortaya çıkması birçok endişeyi beraberinde getiriyor.

Cooke, “Şimdiye kadar, aşıların mutasyona uğramış versiyonlarına karşı etkili olmaya devam ettiğine ikna olduk, ancak durum hızla değişebilir” dedi.

Şarkul Avsat