Mısır: Turistik şehirlerdeki havaalanlarında Kovid-19 test merkezleri kuruldu

Mısır sağlık yetkilileri yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının birbiri ardında gelen teslimatlarını aldıklarını belirtti. Sağlık ve Nüfus Bakanlığı, aşılamanın koronavirüs enfeksiyonu ile mücadele için bağışıklığı güçlendirdiğini belirtti. Diğer yandan Mısır Turizm Bakanlığı, turistik şehirlerdeki bazı havalimanlarında Kovid-19 test merkezleri kurulduğunu duyurdu.

Sağlık ve Nüfus Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Mısır’da dün akşama kadar kaydedilen toplam vaka sayısı 271 bin 47’e yükselirken, iyileşen vaka sayısı 199 bin 285’e ve hayatını kaybeden kişi sayısı ile 15 bin 510’a ulaştı. Ülkede Sağlık Bakanlığı tarafından Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yönergelerine uygun olarak yürütülen gerekli takip ve test prosedürleri kapsamında laboratuvar testi pozitif çıkan 755 yeni vaka kaydedildi. Virüse bağlı olarak 39 kişi daha hayatını kaybetti.

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, Mısır hükümetinin koronavirüs pandemisi gölgesinde güvenli turizm hareketinin yeniden başlatılması için uluslararası olarak belirlenen koruyucu tedbirlere bağlı kalırken, turizm sektörünün önündeki engellerin üstesinden gelinmesi ve her türlü desteğin sağlanması için hiçbir çabadan kaçınmayacağını belirtti. Mebduli’nin açıklaması, dün Şarm El-Şeyh’te düzenlenen Afrika Yatırım Komisyonları Başkanları Birinci Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmasında geldi.

Turizm ve Eski Eserler Bakanı Halid el-Anani, Haziran ayı sonuna kadar Güney Sina ve Kızıldeniz illerinde ikamet eden tüm vatandaşların aşı dozlarının tamamlanmasının planlandığını belirtti. Birkaç gün önce söz konusu illerde turizm sektöründe çalışanlarına yönelik aşılamanın bittiği bildirilmişti. Turizm Bakanı Kahire, Giza, Luksor ve Asvan’da da turizm sektöründe çalışanların aşılarının başlatıldığını belirtti. Bakan turistik şehirlerdeki bazı Mısır havalimanlarında, turistlerin ülkelerine dönmeden önce isteklerine göre PCR testi veya antikor testi yaptırma imkanın sağlanmasının yanı sıra negatif sonuçlu PCR testi olmayan kişilerin ülkeye varışlarında düşük bir ücretle Kovid-19 testi yaptırabilmesi için test merkezlerinin kurulduğunu açıkladı.

Anani, son dönemde Güney Sina ve Kızıldeniz valiliklerinde gelen turizm hareketinin konumunu ve devam etmekte olan Kovid-19 salgını gölgesinde turizm hareketini yeniden başlatmak üzere önümüzdeki dönemdeki adımlarla ilgili de konuştu. Bakan Özbekistan, Kazakistan ve Belarus’tan gelen turistlerin önemli orandaki artışının yanı sıra, yakında Rusya ve Ukrayna’dan gelen turist sayılarında çok büyük bir artış yaşanmasın beklendiğini belirtti.

Diğer yandan Sağlık Bakanlığı şu ana kadar AstraZeneca, Sinopharm ve Sinovac aşılarından 5,6 milyon doz aşısı aldığını belirtti. Bakanlık aşının iki dozda alındığını ve vücudun enfeksiyona karşı antikor oluşturmasına yardım ettiğini belirterek, aşının Kovid-19 enfeksiyonuna neden olmadığını vurguladı. Sağlık ve Önleyici İşler Başkanlık Danışmanı Dr. Muhammed Avad Taceddin, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin vatandaşlara güven vermek ve aşı olmaya teşvik etmek için kampanyalar düzenlenmesi talimatlarıyla eş zamanlı olarak ülkede aşı olmak için yaptırılan kayıtlarda giderek artan bir katılıma tanık olunduğunu belirtti. Ayrıca Mısır’ın birbiri ardına gelen aşı teslimatları aldığını ve aşılamanın bağışıklığı artırarak hastalık riskini azalttığını ifade etti. Taceddin dün akşam televizyonda yaptığı açıklamalarda, virüsün dördüncü dalgasının ortaya çıkması durumunda, virüsün yeni türlerinin veya mutasyona uğramış varyantlarının ortaya çıkabileceğini vurguladı ve nüfusun büyük bir kısmının aşılanması için çalışıldığına dikkat çekti.

Şarkul Avsat