Kanopus-V uydusu (Roscosmos)

Rusya, İran’a casusluk yeteneklerini ‘büyük ölçüde’ arttıracak bir uydu sağlıyor

Rusya İran’a casusluk yeteneklerini önemli ölçüde artıracak gelişmiş bir uydu sağlamaya hazırlanıyor.

Washington Post’un haberine göre, Rusya’nın İran’a sağlayacağı yüksek çözünürlüklü kameralarla donatılmış Rus yapımı Kanopus-V uydu ile Tahran Ortadoğu’daki rakiplerini izleyebilir.

Bu önemli bilgi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasında 16 Haziran’da Cenevre’de yapılması planlanan zirveden birkaç gün önce geldi. Bu gelişme aynı zamanda ABD’nin başkanlık seçimleri sırasında Rusya’ya elektronik korsanlık iddialarını içeren uzun suçlama listesine eklenebilir.

Washington Post’un haberine göre, Kanopus-V isimli uydunun fırlatılması önümüzdeki aylarda gerçekleşebilir. İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun liderleri bu anlaşmanın pazarlığını yapmak için çok kez Rusya’ya seyahat düzenledi. Gazetenin kaynaklarına göre uydu Rusya’dan fırlatılacak. Her ne kadar ABD uydularının yeteneklerine sahip olmasa da, İran bunu belirli yerlerde casusluk yapmak için kullanabilir.

Gazetenin görüştüğü bir yetkiliye göre, İran tarafından insansız hava araçları (İHA) ve balistik füzelerin geliştirilmesinin yanı sıra Yemen, Irak veya Lübnan ile bilgi paylaşımına yönelik endişeler artıyor. Rus uzmanlar Tahran’ın batısındaki Karaj yakınlarındaki yeni yapılmış bir tesisten uyduyu kumanda edecek ekibi eğitmek için bu ilkbaharda İran’ı ziyaret etti.

İran’nın bir uyduya sahip olması Tahran’a Körfez bölgesini, İsrail üslerini ve Irak’taki ABD askeri varlığını izleme konusunda daha fazla yetenek sağlayacak.

Washington Post tarafından verilen bu bilgi, 2015’te imzalanan ve İran’a yeniden yaptırım uygulayan Donald Trump yönetimi tarafından 2018’de tek taraflı olarak geri çekildiği nükleer anlaşmayı kurtarmak için büyük güçler arasında tartışmaların yapıldığı hassas bir döneme denk geliyor. ABD’nin anlaşmadan geri çekilmesiyle İran 2019 yılında anlaşma kapsamındaki taahhütlerinden kademeli olarak geri çekildi.

Şarkul Avsat