Çocukların geçen hafta Husiler tarafından küçük bir kızın öldürülmesini kınayan yürüyüşüne dair sosyal medyada yayılan bir kare

Körfez ülkeleri, Husilerin çok sayıda can kaybına neden olan saldırısını kınadı

Bakan İryani: Marib’e yönelik saldırılar bu yılın başından bu yana 344 sivilin ölümüne veya yaralanmasına neden oldu.

Yemen hükümeti ve Körfez ülkeleri, Husilerin Yemen’in Marib kentine yönelik son bombalı saldırısını kınarken, resmi raporlarda geçen perşembe günü yaşanan saldırıda 25 yaralının yanı sıra hayatını kaybedenlerin sayısının 10’a yükseldiği bildirildi. Saldırıda, şehir merkezindeki bir cami, kadın cezaevi ve ambulans görevlileri hedef alındı.

Resmi kaynaklar, Husi grubunun iki balistik füze ve patlayıcı yüklü iki insansız hava aracı kullandığı saldırı sonucu yaralanan iki kişinin ölümüyle birlikte ölenlerin sayısının 10’a çıktığını belirtti.

Husilerin son saldırısı meşru hükümet ve insan hakları örgütleri tarafından şiddetle kınanırken, gözlemciler bu saldırıyı Tahran’a sadık milislerden, geçen şubat ayından bu yana petrol bölgesini kontrol etmek amacıyla başlattıkları saldırıları ve barışı getirecek uluslararası girişimleri ve Yemenlilerin acılarının hafifletilmesini reddederek savaş seçeneğiyle ilerlediklerini teyit eden bir mesaj olarak değerlendirdiler.

Meşru hükümetten gelen raporlar, İran destekli milislerin bu yılın başından bu yana Marib şehrini 55 balistik füze ve 12 patlayıcı yüklü insansız hava aracıyla hedef aldığını ve aralarında çocuklar ve kadınların da bulunduğu 100’den fazla sivili öldürdüğünü belgeledi.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, Husilerin son saldırısını kınayarak, “Masum sivilleri hedef alan, bölgenin istikrarını baltalayan bu düşmanca saldırıların devamı ve uluslararası çabaların göz ardı edilmesi, bu milislerin düşmanca yaklaşımının doğasını ortaya koyuyor ve acilen önüne geçilmesi ihtiyacını doğruluyor” dedi.

Bahreyn hükümeti de saldırıyı şiddetle kınayarak, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yaptığı açıklamada, Yemen hükümetine verdiği desteği ve meşruiyeti yeniden tesis etme konusundaki sürekli çabalarını desteklediklerini vurguladı. Ayrıca Bahreyn’in her türlü şiddet, aşırılık ve terör yanlısı tutumu reddettiğini belirterek, Yemen’de güvenlik ve istikrarı yeniden sağlamaya yönelik uluslararası çabaları destekleme çağrısında bulundu.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Uluslararası toplum barış için umut ve fırsatlar bulmaya çalışırken, darbe milisleri İran’ın yıkıcı projelerine hizmet etmek için gündemlerini uygulamaya ve kan dökülmesini önleme çabalarına kayıtsız kalarak masum sivilleri öldürmeye devam ediyor” dedi.

Hükümet, Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir bildiride Husi bombalı saldırısını kınayarak bu saldırının Yemen’de kan dökülmesini sona erdirmek ve savaşı durdurmaya yönelik tüm uluslararası çabalara, uluslararası ve bölgesel girişimlere karşı açık bir meydan okuma olduğunu belirtti.

Hadi, kınama çağrısında bulundu

Hükümet açıklamasında, Husileri uluslararası normlara ve yasalara saygı duymamak ve uluslararası insani hukuk ilkelerini ihlal etmekle suçladı. Aynı zamanda uluslararası topluma, uluslararası kuruluşlara ve BM Güvenlik Konseyine çağrıda bulunan Hadi, sessizlik çemberinden çıkarak sorumluluklarını yerine getirip barış çabalarını baltalamayı, failleri ve destekçilerini cezalandırmayı amaçlayan bu menfur terör suçunu kınamalarını talep etti.

Bunun yanı sıra, Yemenli insan hakları örgütleri Birleşmiş Milletler’i, Yemen’deki Özel Temsilcisi’ni, BM Güvenlik Konseyi’ni, uluslararası toplumu ve insan hakları örgütlerini Husi milisleri tarafından Yemen halkına karşı işlenen terör suçlarından dolayı sorumluluklarını üstlenmeye çağırdı. Husilerin bir hafta önce Marib’deki er-Ravda semtindeki bir benzin istasyonunu bombaladığı ve ambulans ekiplerini 2 SİHA ile ​​hedef aldığı saldırılarda 21 sivil yaşamını yitirirken birçoğu ise yaralandı. Saldırı, özellikle saldırı sırasında istasyonda bulunan çocukların ölmesi nedeniyle Arap dünyası ve uluslararası çevreler tarafından kınandı. Husiler üstü kapalı bir şekilde saldırının sorumluluğunu üstlendi.

İran destekli Husi milislerin hava saldırılarına paralel olarak, Marib şehrinin batı ve kuzeybatısındaki çeşitli noktalara ve komşu Cevf Valiliği’ne operasyonlarının bir parçası olarak sürekli kara saldırıları da sürüyor. Grup, ülkenin kuzeyinde hükümetin en önemli kalesi olan petrol kentini kontrol altına almak amacıyla herhangi bir saha ilerlemesi kaydetmeye çabalıyor.

Öte yandan Yemen Bilgi, Turizm ve Kültür Bakanı Muammer el-İryani, istatistiklerin Husilerin bu yılın başından bu yana 55’ten fazla İran yapımı balistik füze, 12 insansız hava aracı, üç Katyuşa füzesi, 6 topçu mermisi ve 7 patlayıcı cihaz ile yerleşim yerlerini, kampları, sivilleri ve yerinden edilmiş kişileri hedef aldığını doğruladığını aktardı.

Bakan İryani, dün (Cumartesi) Twitter’dan yaptığı açıklamasında, istatistiklerin aynı dönemde Marib şehrine yönelik Husi saldırılarının 344 sivilin ölümünü ve yaralanmasına neden olduğunu belgelediğini ifade etti. Saldırılarda 3’ü kadın, 15’i çocuk olmak üzere 104 sivilin öldürüldüğü, 12’si kadın ve 30’u çocuk olmak üzere 180 sivilin ise yaralandığı kaydedildi.

Yemenli Bakan, Husi milislerinin artan saldırılarından bu yana Marib kentindeki yerleşim bölgelerini, sivil nesneleri ve sığınmacı kamplarını bombalamasını, sivillerin sistematik ve kasıtlı olarak öldürülmesi ve uluslararası yasaların ve anlaşmaların açık bir ihlali olarak değerlendirdi. Ayrıca bu saldırıların savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar kapsamına girdiğini belirtti.

Uluslararası toplum, BM ve BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin yasal ve ahlaki sorumluluklarını üstlenmeleri için çağrıda bulunan İryani, “Husi milislerin intikam gerekçesiyle kadınları ve çocukları hedef alan günlük sivil cinayetlerini durdurmaları için baskı yapılması ve grubun terör örgütü listesine alınarak liderlerinin suçlu olarak yargılanması gerekiyor” dedi.

Şarku’l Avsat