İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade

İran: Yeni hükümetle İsrail’in politikalarının değişeceğini düşünmüyoruz

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, 8 partinin bir araya gelerek yeni bir koalisyon hükümeti kurduğu İsrail’de İran ile ilgili dış ve güvenlik politikasında bir değişiklik beklemediklerini bildirdi.

Hatibzade, “İran’ın düşmanları gitti ve güçlü İran hala burada.  Yeni hükümetle İsrail’in politikalarının değişeceğini düşünmüyorum” dedi.

İsrail’de koalisyon hükümeti dün mecliste güvenoyu aldı ve ülkede 12 yıllık Netanyahu dönemi sona erdi.  İsrail’in yeni başbakanı aşırı sağ siyasetçi Naftali Bennett oldu.

İsrail’in yeni hükümeti, 120 sandalyeli mecliste 59’a karşı 60 vekilden güvenoyu alan koalisyon tarafından kuruldu.

Yeni hükümetin güven oyu almasının ardından binlerce İsrailli Kudüs ve Tel Aviv’de kutlama için sokaklara döküldü.

‘Değişim Koalisyonu’, her biri kendi ideolojisine sahip 8 partiden oluşuyor ve İsrail’de dört sonuçsuz seçimle noktalanan yaklaşık iki yıllık siyasi açmaza son vermeyi umuyor.

Netanyahu, yeni koalisyon oylamasından önce mecliste yaptığı konuşmada, yakında ülke liderliğine dönme sözü verdi.

Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid ve Yamina lideri Naftali Bennett’in öncülüğünde oluşturulan koalisyon anlaşmasına göre, Bennett 2 yıl boyunca başbakanlık görevini yürüttükten sonra 2023’te koltuğu Lapid’e devredecek.

Bennett, güvenoyu oturumunun başında yaptığı konuşmada, İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin vermeyeceklerini vurgulayarak, “İran ile nükleer anlaşmanın yenilenmesi hata olur” dedi.

Şarku’l Avsat