Lübnan ordusu Trablusşam’da insan kaçakçılarına yönelik operasyon yaptı (Lübnan Ordusu İletişim Ofisi)

Lübnan ordusundan göçmen kaçakçılarına darbe

Lübnan ordusu, ülkenin kuzeyindeki Trablusşam kentinden Avrupa’ya gönderilmeye hazırlanan yasadışı göçmenleri (Güney) Kıbrıs’a kaçırma girişimini engelledi.

Geçtiğimiz yaz artan faaliyetlerin Lübnan’ın yaşadığı siyasi ve ekonomik kriz ortamında durmasının ardından kaçakçılar küçük teknelerle yeniden faaliyetlerine başladı. Deniz yoluyla kaçmaya çalışanlar arasında Suriye ve Lübnanlılar bulunuyor.

Lübnan Genelkurmay Başkanlığı Oryantasyon Müdürlüğü’nden dün yapılan açıklamada, deniz kuvvetlerine bağlı bir birliğin Trablus’tan 5,5 deniz mili açıkta biri Lübnanlı 10’u ise Suriye uyruklu kişiyi kaçırmaya çalışırken n fark edilen bir tekneyi durduğunu bildirdi. Geçtiğimiz eylül ayında Lübnan’daki Birleşmiş Milletler Geçici Gücü (UNIFIL) içinde 36 yolcu bulunan bir tekneyi kaçmaya çalıştığı sırada buldu. Teknede bulunan çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Olayın ardından Lübnan ordusu, yasadışı göçmenleri Lübnan’dan Avrupa adalarına kaçırma girişimlerini önlemek için Lübnan kıyılarındaki önlemlerini sıkılaştırdı.

Ordunun geçtiğimiz yıldan bu yana aldığı önlemler ile Trablus kıyılarını Lübnan’dan (Güney) Kıbrıs’a yasadışı kaçışlar için kapı olmasını engelliyor. Deniz yoluyla göç etmek isteyenlerin (Güney) Kıbrıs’a, oradan da diğer Avrupa ülkelerine ulaşmak istiyor. Göçmenlerin çoğunluğunu ise Lübnanlılar ve Suriyeliler oluşturuyor.

(Güney) Kıbrıs Rum Yönetimi ve Lübnan arasında yasadışı göçmenlerin ayrıldıkları ülkeye “yeniden gönderilmesini” öngören bir anlaşma bulunuyor.

Şarku’l Avsat