NATO Genel Sekreteri ‘daha güçlü Çin politikası’ çağrısında bulundu

Brüksel’de düzenlenecek NATO zirvesinin arifesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifak liderlerini Çin’in artan egemenliğine karşı daha güçlü bir ortak politika geliştirmeye çağırdı.

Stoltenberg, Kanada merkezli CBC kanalı ile yaptığı röportajda, Çin’in dünyanın en büyük ikinci savunma bütçesine ve en büyük donanmasına sahip olduğunu, modern askeri teçhizata muazzam yatırımlar yaptığını ve bunun NATO güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri, “Çin bizim değerlerimizi paylaşmıyor… Bunu, Çin’in batısındaki Hong Kong’daki demokratik protestolara ve Uygurlar gibi azınlıklara zulmetme biçiminde ve aynı zamanda nüfusunu izlemek için modern teknolojiyi kullanma biçiminde görüyoruz” dedi.

Stoltenberg, “Bütün bunlar, NATO ülkelerinin politika geliştirmesini ve ayrıca Çin söz konusu olduğunda politikamızı güçlendirmemizi önemli kılıyor” açıklamasında bulundu.

Stoltenberg röportajında, diğer ülkelerin iklim değişikliği ve nükleer silahların kontrolü gibi ortak sorunlar konusunda Çin ile ilişki kurmasının önemli olduğunu belirtti.

Şarkul Avsat