PHE: İngiltere’de Delta varyantı nedeniyle ölenlerin yüzde 29’u iki doz aşı olan kişilerdi

Yeni bir araştırma, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkan ve daha bulaşıcı olduğu düşünülen Delta varyantı nedeniyle şimdiye kadar hayatını kaybeden 42 İngiliz vatandaşının yaklaşık üçte birinin iki doz aşı olduğunu ortaya koydu.

Daily Mail gazetesine göre, İngiltere Halk Sağlığı Enstitüsü (PHE) tarafından yapılan yeni bir analiz, Delta varyantı kaynaklı hayatını kaybedenlerin yaklaşık yüzde 29’unun iki doz aşı olduğunu ortaya çıkardı.

Rapora göre, Delta varyantı nedeniyle yaşamını yitiren 42 kişiden 12’si iki doz aşısını olmuştu. Bunlardan 7’si ölümlerinden 21 gün önce aşının ilk dozunu almıştı.

Eldeki veriler, Delta varyantına karşı aşı etkinliğinin bir dozdan sonra yüzde 33 olduğunu, ikinci dozdan sonra ise bu oranın yüzde 81’e çıktığını ortaya koydu.

PHE raporunda, Delta varyantının, İngiltere’nin Kent şehrinde ortaya çıkan Alfa varyantına kıyasla yüzde 64 oranında daha fazla hane içi bulaşma riskine sahip olduğu öne sürüldü.

PHE verilerine göre, Delta varyantının açık havada ise yüzde 40 daha fazla bulaşıcı olduğuna inanılıyor.

İngiltere’deki vakaların yüzde 90’ından fazlasını içeren Delta varyantı, şu anda ülkedeki en baskın varyant türü.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede Delta varyantının yayılması ve vaka sayılarının artması nedeniyle normalleşmenin dördüncü aşamasını dört hafta ertelemeyi planlıyor.

Şarku’l Avsat