Yeni adım, şirketin uzun vadeli hedeflerine ve varlık portföyünün büyümesine destek oluyor

ACWA Power’ın ilk 7 yıllık tahvil ihracı en düşük fiyatı kaydetti

Suudi Arabistan’a ait ACWA Power şirketi dün (Pazartesi) 7 yıllık değişken faizli tahvil ihalesinde 2,8 milyar Suudi Arabistan riyali toplama başarısını açıkladı. Şirketin işlemleri, İslami hükümlere uygun bir Mudaraba (kâr payı ortaklığı) ve Murabaha (bir malı peşin alıp vadeli satmak) yapısına dayanmaktadır.

ACWA Power’ın Suudi Arabistan tahvil ihracı piyasalarında türünün ilk örneği olan teklifi, Suudi Arabistan’da toplam ihraç hacminin yüzde 30’unu oluşturan fon yöneticileri, devlet fonları ve sigorta şirketlerinden yoğun ilgi gördü. Bu yoğun ilgi ve güçlü talep, şirketin 2,8 milyar tahvil ihalesiyle değerinin 1,8 katına ulaşan işlem gerçekleştirmesini sağladı.

Teklif için başlangıç ​​fiyat aralığı, yıllık 100 – 125 baz puan ve 6 aylık Singapur Bankalararası Sunulan Faiz Oranı (SIBOR) seviyesinde açıklandı. Yoğun ilgi, ACWA Power’ın fiyatlandırmayı 25 baz puan düşürmesine olanak sağladı. Böylece 100 baz puan olarak belirlenen nihai fiyat, Suudi Arabistan sermaye piyasalarında tahvil ihracı sektöründe faaliyet gösteren bir şirket veya banka tarafından 2017’den bu yana güvence altına alınan en düşük marj oldu.

Tahvil ihracı, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun (PIF) geçtiğimiz yıl ACWA Power’ın hisselerinin yüzde 50’sini satın almasından bu yana gerçekleşen bir ilk oldu. Bu, sürdürülebilir yatırım getirileri elde etmenin yanı sıra önde gelen ulusal şirketlerin bölgesel ve küresel liderlere dönüşmesini sağlamayı amaçlayan fon stratejisinin bir parçasıdır.

ACWA Power CEO’su Paddy Padmanathan yaptığı açıklamada, “Tahvil ihracında yakalanan başarı, Suudi Arabistan’daki tahvil ihracı piyasasının sahip olduğu güvenin yanı sıra çeşitli büyük yatırımcıları kendine çekerek itibar kazanan ACWA Power’ın sahip olduğu güçlü kredi temellerinin kanıtıdır. Gerçekleşen tahvil ihracı aynı zamanda yatırımcıların Suudi Arabistan’da ve diğer gelişmekte olan pazarlarda mevcut olan büyük fırsatları yakalama yeteneğimize ilişkin bir güvenoyu niteliğindeydi. Bunun bir diğer nedeni, sözleşmeye dayalı risksiz iş modelimizin yanı sıra büyük ölçüde, farklı teknolojilere ve coğrafyalara dayanarak sağlanan kaliteli çeşitlilikten kaynaklanmaktadır” ifadelerini kullandı.

ACWA Power Portföy Yönetimi CEO’su ve Geçici Baş Yatırım Sorumlusu Rajit Nanda ise şunları söyledi:

“Bu çalışma, kapsamlı iş modelimize ve küresel varlık portföyümüzün operasyonel gücüne dayanmaktadır. Uzun vadeli istikrarlı gelir ve üstün, öngörülebilir nakit akışı üretmeye devam edebileceğimiz iyi bir konumdayız.”

Gerçekleşen bu tahvil ihracının, ACWA Power’ın temel gücü ve rekabetçi nihai fiyatlarla devam eden büyüme vizyonu açısından piyasaya yapılan bir övgüyü temsil ettiğini söyleyen Nanda, “Bu yüzden yatırımcılarımıza bir şükran borçluyuz” dedi. Nanda, şirketin Suudi Arabistan’daki sermaye piyasalarında büyüme fırsatlarını teşvik etmeye yönelik taahhüdünü bir kez daha yineledi.

Kashif Rana, tahvil ihracının önemine vurgu yaptı

Şirketin Finans Direktörü Kashif Rana da, gerçekleşen tahvil ihracının, hem ACWA Power hem de genel olarak Suudi Arabistan sermaye piyasası için özellikle zamanlama, fiyatlandırma ve yatırımcı tabanının çeşitlendirilmesi açısından büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Finansman maliyeti ve uygun koşullarla desteklenen bu ihracın başarısının, şirketin büyümesi doğrultusunda finansman kaynaklarının çeşitlendirilmesinde yeni bir aşamayı temsil ettiğine dikkati çeken Rana, aynı zamanda şirketin Suudi Arabistan’daki ve dünyadaki topluluklara güvenilir ve sorumlu enerji ve tuzdan arındırılmış su sağlama konusunda attığı adımları güçlendirdiğini vurguladı.

HSBC Suudi Arabistan ve Samba Capital, tahvil ihracı için ortak lider yöneticiler ve aracılık yöneticileri olarak görev yaparken HSBC, tahvil sahipleri için bir aracı ve bir ödeme görevlisi olarak hareket etti. Global hukuk şirketi Norton Rose Fulbright’ın Londra ve Riyad’daki ofisleri, ihraççıya danışmanlık yaparken bir diğer global hukuk şirketi Allen & Overy, yerel hukuk şirketi Khoshaim & Associates’ın desteğiyle ihraç işlemine danışmanlık yaptı.

ACWA Power, yüksek büyüme hızına sahip 13 pazarda elektrik santralleri ve su arıtma tesislerinin geliştirilmesi, yatırımları ve işletilmesinde lider bir şirket.

Şarkul Avsat