El-Ula vilayeti, miras ve kültüre sahip canlı bir destinasyon

El-Ula, 2021 Piaget Tasarım Yarışması’nda Suudi yeteneklere ilham veriyor

Piaget, miras ve kültüre sahip canlı bir destinasyon olan el-Ula vilayetinde, 2021 Piaget Tasarım Yarışması’nın sona erdiğini duyurarak, AlUla Kraliyet Komisyonu (RCU), Cenevre Sanat ve Tasarım Üniversitesi ve Turquoise Mountain kuruluşu ile iş birliğini güçlendirdi.

Bugün bir sanat merkezi olan el-Ula’daki el-Deira Okulu’nda, el-Ula’nın doğasından ve eşsiz tarihinden ilham alarak takılar tasarlamanın amaçlandığı yarışma, 12 erkek ve kadın yarışmacının katılımıyla gerçekleştirildi.

Piaget, geçen dokuz yıl boyunca Cenevre Sanat ve Tasarım Üniversitesi ile dünyanın her yerinden yaratıcıları destekleyen girişimler üzerinde çalıştı.

Yarışmacılar, tasarımda yaratıcı becerilerin yönlerini geliştirmek amacıyla Cenevre Sanat ve Tasarım Üniversitesi profesörlerinden uygulamalı eğitimler aldılar. Yarışma süresince yarışmacılar el-Ula’nın eski tarihinden ve doğal güzelliğinden ilham alan görkemli ve ilham verici tasarımlar sundu.

RCU, eğitim sürecinde kazanılan becerileri yansıtan ve Al-Ula’nın doğal güzelliğini gösteren yaratıcı tasarımların seçildiğini açıkladı.

Yarışma, yarışmacıların eğitim deneyimlerini zenginleştirmeyi, el-Ula işçiliğine ışık tutmayı ve Piaget ve Cenevre Sanat Üniversitesi’nin sahip olduğu kalite ve uzmanlığı özel eğitim yoluyla bu işçiliğe aktarmayı amaçlıyor.

Piaget İnsan Kaynakları Direktörü Caroline Welch Ballentine, “1874’ten bu yana Piaget ailesi, insanları bir araya getiren ve nesiller boyu mirasını sürdüren bir halka olarak yaratıcılığı takdir etmiş ve buna değer vermiştir” dedi. Ballentine ayrıca, “El sanatlarının mirasını ve köklü tarihini korurken bu dönüşümde aktif bir rol oynamaktan gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

RCU Sanatsal ve Kültürel Programlar Direktörü Nura ed-Dabal ise yaptığı açıklamada, “Sanat, kültür ve yaratıcılık için olağanüstü bir merkez haline gelecek olan eski Deira Okulu’nun yeniden geliştirilmesi tamamlandığında el-Ula hikayesinin bir parçası olacak yaratıcı insanlardan oluşan bir ekip oluşturmak istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Şarkul Avsat