Hindistan’da keşfedilen yeni varyant korkutuyor

İskoçya’da yapılan bir çalışmada bugün (Salı), yeni tip koronavirüsünün “Delta” suşunun, İngiltere’deki önceki suşlara kıyasla vakalar için hastaneye yatış riskini artırdığını, ancak söz konusu duruma karşı iki doz aşının buna karşı güçlü bir koruma sağladığını gösterdi.

Şarku’l Avsat’ın Reuters Haber Ajansından aktardığı habere göre çalışma, aşıların koruma etkisinin alfa (İngiltere) suşuna nispetle delta (Hindistan) suşunda daha fazla etkiye sahip olduğunu ortaya koyuyor.

İngiliz tıp dergisi The Lancet’te yayınlanan çalışma, 5,4 milyon nüfuslu İskoçya’da vaka sayısı 19 bin 543’e ulaşırken, hastanede tedavi görenlerin sayısı 377’dir.

Koronavirüsün Delta varyantı görülen kişilerin sayısı 7 bin 772, hastanede tedavi görenlerin sayısı ise 134’dür.

Strathclyde Üniversitesi halk sağlığı ve epidemiyoloji profesörü Chris Robertson, yaş ve ilişkili hastalıklara göre ayarlanan Delta suşunun hastaneye yatış oranını lezbiyenliğe kadar artırdığını, ancak aşıların hala riski azaltabildiğini söyledi.

Chris Robertson gazetecilere verdiği demeçte, “Virüse enfekte olmuş iseniz aldığınız iki doz aşı veya bir doz alıp üzerinden 28 gün geçmiş ise hastaneye yatırılma ihtimalinizi yaklaşık yüzde 70 oranında azaltır” dedi.

İkinci dozu aldıktan iki hafta sonra Pfizer Biontech’in delta suşuna karşı yüzde 79, alfa suşuna karşı ise %92 koruma sağladığı tespit edildi.

Oxford-AstraZeneca aşısının Delta suşuna %60 koruma sağlarken Alfa suşuna %73 koruma sağlıyor.

Araştırmacılar, her aşı türünü alanlar arasındaki farklar ve her grubun bağışıklık tepkisinin ne kadar hızlı olduğu konusundaki farklılıklar nedeniyle aşıları birbirleriyle karşılaştırmak için bu verileri kullanmamaları konusunda uyardılar.

İki doz aşının “Delta” suşundan tek bir dozdan çok daha fazla koruma sağladığını ve İngiltere’deki kısıtlamaların kaldırılmasını ertelemenin daha fazla insanın ikinci dozu almasına yardımcı olacağını ve bağışıklık tepkisinin yapımını tamamlamak için bir fırsat vereceğini söylediler.

Edinburgh Üniversitesi Usher Enstitüsü Müdürü Aziz Şeyh: “Kısıtlamalar tamamen kaldırılmadan önce fırsatların artırılmasının faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Şarkul Avsat