Medine kralı koronavirüs aşıları için yeni bir merkezin açılışını yaptı

Suudi Arabistan’dan Kovid-19’a karşı yeni önlemler

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, aile toplantıları ve sosyal etkinliklerde koronavirüs (Kovid-19) salgınını önlemeye yönelik alınan maske, sosyal mesafe gibi tedbirlere uyma çağrısını yineledi. Bakanlık, virüsün yayılmasını durdurmak ve halkın sağlık ve güvenliğini korumak için ihtiyati ve önleyici tedbirlere uyulması gereğini vurguladı.

Ülke genelinde günlük 1000’den fazla Kovid-19 vakası görülmeye devam ediyor

Sağlık Bakanlığı, son 24 saat içerisinde bin 109 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 466 bin 906’ya çıktığını açıkladı.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, bin 596’sı kritik hasta olmak üzere ülkedeki aktif vaka sayısının 10 bin 75 olduğu bilgisi verildi.

Sağlık Bakanlığı, bin 148’i son bir günde olmak üzere şu ana kadar 449 bin 241 kişinin iyileştiğini bildirdi.

Açıklamada, son 24 saatte 18 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının 7 bin 590’a yükseldiği de ifade edildi.

Bakanlık son bir günde 83 bin 368 Kovid-19 PCR testi yapıldığını belirtti. Medine Bölge Valisi (Emiri) Prens Faysal bin Selman bin Abdulaziz, Tayba Üniversitesi’nde günde 15 bine kadar yararlanıcı kapasitesiyle bölge sakinlerine aşıyı sağlayacak koronavirüs aşı merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Üniversitenin aşı merkezi genel sorumlusu Tıp Fakültesi Dekanı Dr. Saad Hoş Hal, söz konusu merkezde uzman sağlık ve hemşire ekibinden oluşan 48 kliniğin bulunduğunu ve 24 saat hizmet verileceğini açıkladı.

Kuveyt’te Hindistan varyantı

Kuveyt Sağlık Bakanlığı ise Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kuveyt’te Hindistan varyantı Delta suşundan tespit edildiğini duyurdu.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Abdullah es-Sened, genetik planlama sonuçlarının ortaya çıkmasının ardından Kuveyt’teki bazı vakaların koronavirüsünün “Hindistan mutantı” olarak bilinen “Delta” mutantına bulaştığını vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın Kuveyt resmî haber ajansı KONA’dan aktardığı habere göre el-sened, Bakanlığın Kuveyt’te yaygın olan mutasyon türlerini belirlemek, virüse karşı koyma ve salgını ortadan kaldırma çabalarını birleştirerek dünya ülkeleriyle işbirliği umutlarını diri tutmak için periyodik olarak virüsün genetik testlerini yinelediklerini söyledi.

Hindistan mutantı olarak bilinen “Delta”nın şu ana kadar dünyada 62 ülkede görüldüğünü belirtti. es-Sened, dünyada yeni mutantların ortaya çıkışıyla eş zamanlı olarak bakanlığın bir dizi koruyucu tedbirler aldığını vurgulayarak, bu tedbirler arasında virüsün yayılmasını engellemeyi amaçlayan virüsün gen haritasını çıkarmak olduğunu da belirtti.

Es-Sened, vatandaşlara ve bölge sakinlerine HIV mutasyonlarından kaynaklanan çeşitli kalıplarla başa çıkmak için kabul edilen prosedürleri ve önlemleri almaları ve mevcut aşamada sürekliliklerini yoğunlaştırmaları, özellikle de ağız ve burnun aşılanmasının ve örtünmesi, fiziksel aralıkların, ellerin temizlenmesi ve güvensiz toplanmalardan kaçınılması endişesini yineledi.

Umman Sağlık Bakanlığının dün akşam yerel TV kanalı tarafından yayınlanan açıklamada, Uman da İngiliz ve Güney Afrika mutantlarına yakalanan vakaların kaydedildiğini açıklamıştır. Uman Devlet Televizyonu, Sağlık Bakanlığının Koronavirüsün Hindistan, İngiliz ve Güney Afrika mutantlarına rastladığını açıkladı.

Rapora göre, günlük testlerin yaklaşık yüzde 26’sının günlük muayeneler için pozitif olduğu ve bu rakam yaklaşık 10 bin kişi olduğu belirtiliyor.

Bakan, vaka sayısındaki artışın nedenlerinden birinin, küresel yaygınlığı yaklaşık yüzde 60 olan Hint türü de dahil olmak üzere virüsün yeni suşlarının yayılması olduğunu söyledi.

Şarkul Avsat