Cezayir’de seçimleri Kurtuluş Cephesi kazandı

Cezayir Bağımsız Ulusal Seçim İdaresi (ANİE) dün, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen yasama seçimlerinde parlamentodaki sandalye sayısında düşüş yaşamasına rağmen Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin yarışı önde tamamladığını duyurdu.

ANİE Başkanı Muhammed Şerfi, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kurtuluş Cephesi’nin 407 sandalyenin 105’ini aldığını, onu 78 sandalye ile bağımsızların izlediğini bildirdi.

Oluşan tablo, son iki yıldır hareketli olan sokakların amaçladığı hedefle çelişen bir senaryonun gerçekleştiğini ortaya koydu. Zira seçimler; Ulusal Kurtuluş Cephesi, Demokratik Ulusal Birlik ve Barış Toplumu Hareketi’nin teşkil ettiği, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika döneminin aktörleri olan ‘Cumhurbaşkanlığı ittifakı’ partilerinin zaferiyle sonuçlandı.

Açıklamada Kurtuluş Cephesi’nin 105, Demokratik Birlik partisi ve Barış Toplumu Hareketi’nin 50 sandalye kazandığı bildirildi. İktidar partilerinin yeni parlamentodaki büyük payı, 22 Şubat 2019’da patlak veren halk hareketlerinin başlıca talebi olan, başta 59 yıldır iktidarı elinde tutan Kurtuluş Cephesi olmak üzere söz konusu iki partinin temsil ettiği yozlaşmadan tamamıyla ayrılmanın gerçekleşmesini sağlamadı. Tablo, birçok Cezayirlinin beklediğinden daha kötü oldu.

Sokaklar 5 Ekim 1988’deki meşhur ayaklanmada söz konusu rejim aktörlerine karşı isyan bayrağı açmış, ardından ülke özgürlük ve demokrasi çağına girmişti. Ancak 33 yıl sonra bu halen başarılamadı. Ülke birçoğunun gözünde yine ilk haline döndü.

Bir sandalye kazanan ve hayal kırıklığı yaşayan Yeni Nesil Partisi Başkanı Soufiane Djilali, hareketi boykot etme çağrısının adları yolsuzlukla anılan partilerinin parlamentonun kontrolünü ele geçirmesine neden olduğunu söyledi. Seçim İzleme Kurumu verilerine göre en az yüzde 70 oranında çekimser kalınmasının söz konusu partilerin lehine olduğuna dikkat çekti.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun geçtiğimiz cumartesi günü parlamento seçimleri vesilesiyle söz verdiği gibi, bu yılın sonunda belediye ve eyalet seçimleri düzenleyerek ‘yeni Cezayir yolunu’ tamamlayacak. Böylece, iki yıl içinde üç seçim tarihinde öne çıkan boykot ile temsil edilen maceraya bir kez daha girecek.

Tebbun, Aralık 2019’da iktidara geldiğinde ‘halk hareketinin tüm taleplerini karşılama’ sözü vermişti. Bu doğrultuda geçen yıl düzenlenen bir referandumda yürütme organı ve parlamento ile ilgili değişiklikleri içeren anayasa değişikliği yapılmıştı. Ancak bu, yeni anayasaya şiddetle karşı çıkan göstericiler için ikna edici olmadı. Ardından Ulusal Halk Meclisi’nin geçtiğimiz mart ayında feshedilmesiyle erken seçim kararı alındı. Göstericilerin Buteflika’nın parlamentosunu yolsuzluğun meyvesi olarak görmesi bahanesiyle söz konusu çabanın hareketin taleplerine bir cevap olduğu iddia edildi. Ancak halk hareketi bu çabaya karşı çıktı.

Kendi ifadesiyle ülkeyi kötü yönetim, kamu parasının israfı, yolsuzluk ve iktidarı anayasaya aykırı güçlerin elinden kurtarma söz veren Tebbun hukukun üstünlüğünü, adil seçimler yoluyla güç değişimini ve sokakta ifade ve gösteri özgürlüğünü sağlama söz verdi. Ancak üç seçimde de Cezayir projesini sağlayacağını iddia eden Tebbun’un arzu ettiğinden daha az, düşük bir seçmen katılımı gerçekleşti.

Seçimlere katılım oranındaki zayıflık, Cezayirlilerin Cumhurbaşkanı’nın gündemine ses vermediğini ortaya koydu. Bu durumun yaklaşan yerel seçimlerde değişmesi ise beklenmiyor.

Şarkul Avsat