EMA: AstraZeneca aşısının faydaları risklerinden daha ağır basıyor

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), ajansın Aşı Değerlendirme Ekibi Başkanı Marco Cavalieri’nin AstraZeneca’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının tüm yaş grupları için durdurulmasının tercih edilebileceğine ilişkin ifadelerini yalanladı.

EMA, Cavalieri’nin bir röportaj sırasında söylediklerinin yanlış yorumlandığını ve bu aşının faydalarının risklerinden daha ağır bastığına inandıklarını ifade etti.

İtalya merkezli La Stampa gazetesi, birkaç gün önce Cavalieri’nin diğer koronavirüs aşıları mevcut iken AstraZeneca aşısının tüm yaş grupları için durdurulmasının tercih edilebileceğini söylediğini bildirmişti.

EMA Sözcüsü, “Dr. Cavalieri’nin pozisyonu çok yanlış yorumlandı. Marco Cavalieri, aşının 60 yaş üstü kullanımına ilişkin bir soruya yanıt olarak, aşının durdurulması gerektiğini hiçbir zaman söylemedi. Aksine 60 yaş üstü bireylerde faydalarının risklerinden daha fazla olduğu ve AstraZeneca aşısının kullanıma devam edilmesi gerektiği açıktır” diye konuştu.

Sözcü, aşının farklı yaşlardaki insanlar arasında kullanılması kararının, virüsün yayılması ve aşıların mevcudiyeti gibi belirli faktörlere bağlı olarak Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerin sorumluluğunda olduğunu da vurguladı.

AstraZeneca aşısı, aynı teknolojiyi kullanan Johnson&Johnson aşısına benzer şekilde, çok nadir görülse de ölümcül kan pıhtılaşmasına neden olduğu kanıtlandıktan sonra endişe uyandırdı.

Bu endişe, birçok ülkeyi AstraZeneca kullanımını durdurmaya veya sadece yaşlılarla sınırlamaya itti.

İtalya, ‘kan pıhtılaşması’ gibi yan etkilerin görülmesinin ardından gençlere yönelik yüksek sağlık riskleri nedeniyle AstraZeneca aşısını 60 yaşın üzerindeki kişilerle sınırlamaya karar vermişti.

Şarkul Avsat