Ezher Şeyhi Dr. Ahmed et-Tayyib (Dr. Ahmed et-Tayyib'in Facebook sayfası)

Ezher: Suudi Arabistan’ın Hac ile ilgili kararı kamu yararını dikkate alıyor

Mısır’daki El-Ezher Kurumu, Suudi Arabistan’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının devam etmesi nedeniyle bu yıl sadece sınırlı sayıda vatandaş ve ülkede yaşayanlara Hac izni verme kararının kamu yararı ve insanların korunmasını amaçladığını vurguladı.

Ezher Şeyhi Dr. Ahmed et-Tayyib, Suudi Arabistan’ın bu yılki Hac kararının ‘doğru ve akıllıca’ olduğunu söyleyerek, Ezher’in Riyad’ın hacıların güvenliği konusundaki hassasiyetini takdir ettiğini dile getirdi.

Kral Selman bin Abdulaziz, Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve kardeş Suudi halkının hacılara hizmet etme ve onların güvenliğini sağlama çabalarına övgüde bulunan Dr. Tayyip, Yüce Allah’a, Arap ülkelerinin liderlerine halkları için iyi olanı yapmaları konusunda yardım etmesi, musibet ve salgını ortadan kaldırması, dünyayı ve insanlığı her türlü kötülükten kurtarması için dua etti.

Mısır’daki İslam hukuku kurumu Dar’ul İfta tarafından kısa bir süre önce yapılan açıklamada, “Suudi yetkililerin hacıların ve Rahman’ın misafirlerinin hayatları korumak ve güvenliklerini sağlamak için aldığı karar, İslami Şeriat hükümleri ve amaçlarına uygundur” denildi.

Şarku’l Avsat