Seçimler yaklaşırken Putin’den Rusların yaşam kalitesini iyileştirme sözü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aleksey Navalni’nin destekçileri başta olmak üzere muhalefetin şiddetli bir şekilde bastırıldığı bir dönemin ardından eylül ayında yapılması beklenen seçimlerin arifesinde Rusların hayatlarını iyileştirmek için milyarlarca ruble sözü verdi.

Putin, iktidar partisi Birleşik Rusya’nın dün Moskova’da düzenlenen genel kongresinde yaptığı konuşmada, Birleşik Rusya’nın popülaritesinin ekonomik durgunluk, seçmen yorgunluğu ve yolsuzluk sorunları zemininde azaldığı bir dönemde ‘parti liderin programının halkın programı olması gerektiğini’ söyledi.

Alkışlarla konuşması defalarca kesilen Putin, okulları yenileme veya nehirleri temizlemenin yanı sıra toplu taşıma, yollar ve altyapıyı iyileştirmeye milyarlarca ruble yatırım yapmayı önerdi.

Çocuklu ve müreffeh bir ailenin Rusya’nın geleceği olduğunun altını çizen Putin, karşı karşıya oldukları demografik uçurumla mücadeleye odaklanmaları gerektiğine dikkat çekti.

Putin, “Sağlık hizmetlerinin modernizasyonuna yönelik bölgesel programlarla ilgili amaçlar için toplam 550 milyar ruble ayıracağız” dedi.

Konuşmasında, Rusların yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmaktan kaçınmasına da değinen Rus lider, “Size bir kez daha hatırlatmama izin verin. Hasta olmaktansa, aşı olmak daha iyidir. Ülkemizde ve dünyada önde gelen uzmanların görüşü budur” diye konuştu.

Kamuoyu araştırma şirketi Phitsium’a göre, Birleşik Rusya Partisi’nin popülaritesi şu anda yüzde 30 civarında, yani 2016’da yapılan yasama seçimleri dönemine göre yüzde 10 daha azalmış durumda. Bu oran Putin için yüzde 60 ila 65 arasında.

Seçim kampanyasının başlamasının yaklaşmasıyla birlikte yetkililer, ‘radikal’ kabul edilerek, Navalni’ye yakın isimlerin seçimlere girmesini engelleyecek yasayı onayladı ve yasa Putin tarafından da imzalandı.

Putin, kongrede seçimlerin ‘halkın gerçek iradesini’ yansıtacağı yönündeki arzusunu dile getirirken, Birleşik Rusya Partisi Genel Başkanı Dmitriy Medvedev, ‘dürüst bir zafer için dürüst bir seçim mücadelesi’ çağrısında bulundu.

Ancak Navalni’nin yakın arkadaşı Georgy Alborov, Twitter hesabından buna tepki göstererek, “Dürüst mücadele ve dürüst zafer. Beni duyuyor musunuz? Tüm muhalifleri hapse attınız” ifadelerini kullandı.

Navalni’nin destekçileri hala, Birleşik Rusya Partisi’nin adaylarını yenme şansı en fazla olan adayda tüm muhalefet oylarının toplanmasını öngören ‘Akıllı Oylama’ taktiğinin uygulanmasını umut ediyor.

Şarku’l Avsat