Doğal çeşitlilik ve muhteşem atmosfer açısından zengin destinasyonlarda 500 turizm deneyimi. (Turizm Komisyonu)

11 Turizm Destinasyonunda Suudi yaz sezonu başlatıldı

Suudi Arabistan Turizm Otoritesi dün (Perşembe), özel sektörden 250’den fazla ortak aracılığıyla 55’den fazla turizm deneyiminin bulunduğu doğal çeşitlilik ve atmosfer açısından zengin 11 turizm destinasyonunda önümüzdeki Eylül ayının sonuna kadar devam edecek olan ‘Suudi Yazı 2021’ programını başlattı.

Bu kapsamda, Cidde, Yenbu, Umluj ve Kral Abdullah Ekonomik Şehri sahillerindeki deniz faaliyetleri ve etkinliklerin atmosferinden, Taif, el Baha ve Asir Bölgesi yüksekliklerindeki soğuk ve ılıman havaya, Tebük, el-Ula ve el-Ahsa’daki tarihi ve miras alanlarından Riyad’da krallığın atan kalbine kadar seçenek yelpazesi açısından zengin olan çeşitli destinasyonlar, Suudi Arabistan’ın içinden ve dışından turistleri karşılayacak.

Turistler web sitesi ve çeşitli dillerde bilgi sağlayan ‘Suudi Ruhu’ uygulaması aracılığıyla birçok turizm noktası ve paketi arasından seçim yapabilecek.

Turizm Bakanı Ahmed el Hatib bu yılki yaz programının başlatılmasının, Suudi Arabistan’daki turizm sektörünün Vizyon 2030 ile uyumlu hedeflerine ulaşma noktasındaki ilerleme kararlılığını doğrular nitelikte olduğunu belirtti. Ardından Kovid-19 pandemisinin ardından küresel turizm sektörünün karşılaştığı zorluklara rağmen, Suudi Arabistan’ın bölgedeki ve dünyadaki en önemli turistik yerlerden biri olan konumunu sağlamlaştırmaya çalıştığını söyledi.

Bakan ayrıca turizm programının başlatılması ile programların ve faaliyetlerin birbirini takip etmesinin, sektörün, turizm destinasyonlarını geliştirmeye, yatırım fırsatları sağlamaya ve yerel gruplar için kalıcı ve mevsimlik iş imkanları sağlamaya yönelik çabalarını güçlendirmeye katkı sağladığını, bunun da Suudi Arabistan’ın ekonomik ve sosyal kalkınmasının ilerlemesine katkıda bulunacağını ifade etti.

Suudi Turizm Otoritesi’nin CEO’su Fahd Hamdeddin tüm turistleri, Suudi Arabistan’ın güneyindeki dağlık turistik destinasyonlarda serin ve ılıman hava ile sahil noktalarındaki deniz aktiviteleri ve etkinliklerini bir araya getiren çeşitli yaz atmosferlerinin tadını çıkarmaya davet etti.

Hamdeddin, ilk kez sunulan tüm paket ve programların uygulanması ve başarısında otoritenin çabalarının kamu ve özel sektördeki ortaklarıyla birlikte sağlandığına dikkat çekti. Söz konusu programların turistlerin isteklerini karşılamak ve Suudi yazında zengin, sorunsuz ve güvenli turizm deneyimleri yaşamaları hedefiyle başlatıldığını söyledi.

Şarkul Avsat