BBC, muhabirlerini tehdit eden İran’ı Birleşmiş Milletler’e şikayet etti

BBC, İranlı yetkililer tarafından BBC Farsça servisinde çalışanlara uygulanan baskıyla ilgili Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayette bulundu.

İngiltere merkezli yayın kuruluşu BBC tarafından yapılan şikayette, İran istihbarat görevlilerinin Londra’da çalışan Farsça servisi çalışanlarını kaçırarak İran’a götürme tehdidinde bulundukları da ifade edildi.

BBC, personelinin güvenliği konusunda daha önce de BM’ye şikayette bulunmuştu. İran ise bu iddiaları reddetmiş ve BBC Farsça servisini hükümetin devrilmesini teşvik etmek için yalan haberler yaymakla suçlamıştı.

İnternet, televizyon ve radyo üzerinden yayın yapan BBC Farsça İran’da yasaklandı. İranlı yetkililer daha önce BBC yayınları ile ilişkili oldukları suçlamasıyla bazı insanları gözaltına aldı.

BBC Farsça Servisi’nde çalışan 102 kişinin katılımıyla Mart 2020’de yapılan bir ankette, 71 kişi İran hükümetinin tacizine uğradığını bildirdi.

Ankete katılan BBC çalışanlarının üçte biri, İran’da yaşayan ailelerinin İranlı yetkililer tarafından taciz edildiğini veya sorguya çağrıldığını ortaya koydu.

Çalışanların yarısından fazlası ise, BBC’deki işlerini bırakmaları için kendilerini baskı altında hissettiklerini söyledi.

BBC, bu konudaki endişeleri ifade edebilmek amacıyla, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından (UNHCR) düzenlenen toplantının oturum aralarında video konferans aracılığıyla bir toplantı düzenledi.

BBC Farsça biriminden gazeteciler, bu toplantıda yaşadıkları baskıları anlattı.

BBC, İran’ın Farsça yayınlarında çalışanlara yönelik baskısının, 2009 yılında tartışmalı başkanlık seçimlerinden sonra başladığını bildirdi.

Hatta o zamandan bu yana, çalışanlarının taciz ve ölüm tehditlerine maruz kaldığını, bunun da bazı durumlarda İngiliz polisinden koruma istediklerini vurguladı.

İran yargısı, 2017’de BBC Farsça servisinde çalışanların ülkedeki tüm mal varlıklarının dondurulması yönünde bir karar almıştı.

2018’de ise, eski ve mevcut kurum çalışanı olan 152 kişiyi ulusal güvenliğe karşı kumpas kurma ile suçlayarak, haklarında ceza soruşturmaları başlatmıştı.

Şarku’l Avsat