Kochavi Washington’da, Tahran’ın nükleer silah edinmesini engelleme görüşmeleri yaptı

İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi’nin Washington’a yaptığı uzun ziyaret bugün sona erdi. Ziyarette Tahran’ın askeri nükleer donanımlar edinmesini engelleme ve bölgesel faaliyetleri ile füze programının sınırlandırılması konularına odaklanıldı.

Kochavi, ABD’li üst düzey askeri ve sivil yetkililerle, özellikle İran’ın nükleer dosyası ve 2018’de Trump hükümetinin çekildiği nükleer anlaşmaya dönmek için Viyana’da devam eden müzakerelerle ilgili görüşmeler yaptı.

İsrail medyasının aktardığına göre Kochavi çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD ile yaptıkları “benzeri görülmemiş” işbirliğine övgüde bulunurken, “İsrail ordusu ile Amerikan ordusunun yardımlaşması, operasyonel işbirliği kapsamı bakımından eşi görülmemiş zirvelere ulaştı. İki ordunun da temel ve ortak amacı İran’ın saldırılarını engellemektir” ifadelerini kullandı.

Kochavi yaptığı açıklamada, İran’ın birçok ülkeye terörist yerleştirdiğine ve onları desteklediğine, askeri nükleer donanım edinme çabaları ve balistik füze faaliyetleri gibi gelişmiş silah sistemleriyle bölgede tehdit unsuru oluşturduğuna dikkat çekti.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada Kochavi’nin bu görüşmelerde, İran’ın askeri nükleer donanım edinmesinin engellenmesi için çeşitli çözüm yolları sunduğu aktarıldı.

ABD yönetimi, Savunma Bakanı Lloyd Austin başkanlığında Pentagon liderleri, ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ve Merkez Kuvvetler Komutanı General Kenneth McKenzie ile Kochavi arasındaki görüşmelere dair bir ayrıntı açıklamadı.

Kochavi ile görüşmesinin ardından Florida’daki Merkez Komutanlığı karargahında bir açıklama yapan McKenzie, İsrail’i Amerika’nın Avrupa Komutanlığı’ndan alıp Merkez Komutanlığı’na bağlamak için yapılan çalışmaların görüşüldüğünü aktardı.

Çarşamba akşamı Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, Kochavi ile, İran’ın kötü niyetli faaliyetlerinin oluşturduğu tehditler de dahil olmak üzere, Ortadoğu bölgesinin güvenlik ve istikrarının karşılaştığı zorlukları görüştüğü, Sullivan ise, ABD Başkanı Joe Biden’ın, İran’ın nükleer silaha sahip olmasına asla izin vermeme taahhüdünü hatırlattığı ifade edildi.

İran’la müzakereler ertelenebilir

Bu görüşmeler ile aynı zamanda Jerusalem Post, Biden yönetiminden konuyla ilgili bir kaynağa dayandırdığı haberinde, ABD’nin yeni İsrail hükümetiyle İran’ın nükleer anlaşmasına dönülmesi meselesini daha fazla tartışabilmek için İran’la dolaylı olarak yürüttükleri müzakereleri uzatmaya çalıştıklarını aktardı. Gazete, Washington’un, İsrail ile daha iyi bir işbirliği adına 2015 İran nükleer anlaşmasına geri dönme müzakerelerini ertelemeyi düşündüğünü de ifade etti.

Yeni İsrail hükümeti, nükleer anlaşmaya dair İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılması veya iyileştirilmesi yönünde alınan kararları tartışmak ve yaptırımları olduğu gibi devam ettirmek için Washington’a uzmanlar göndermeyi planlıyor. Jerusalem Post gazetesi de daha önce, Biden yönetiminin Viyana’da alınan kararlardan bazılarını iptal edeceğini belirtmişti.

Gazete, yeni hükümetin Biden yönetimiyle müzakerelere girmesinin, Biden’ın anlaşmaya dönme planı hakkında herhangi bir diyaloga girmeyi reddeden eski Başbakan Binyamin Netanyahu’nun politikasından keskin olarak ayrıldığı şeklinde değerlendirdi.

ABD İsrail arasında İran’ın İHA ve balistik füzeleri hakkında görüşme Axios haber sitesi, İsrail ve Amerikan kaynaklarından alıntı yaparak, Başkan Joe Biden yönetiminin yakın zamanda İsrail hükümetiyle, İran’ın üretimi Irak, Yemen, Suriye ve Lübnan’daki vekillerine teslim ettiği insansız hava araçları ve balistik füzelerin yaygınlaşmasıyla mücadele konusunda görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

Axios haber sitesine göre, 27 Nisan’da Washington’da ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile İsrailli mevkidaşı Meir Ben-Shabbat arasında bir toplantı gerçekleşti. Toplantıda, İran’ın ürettiği ve Irak, Yemen, Suriye ve Lübnan’daki vekillerine teslim ettiği insansız hava araçlarına ve balistik füzelere odaklanan ortak bir çalışma grubu kurulmasına karar verildi.

Şarku’l Avsat