Rusya’dan İngiltere’ye uyarı: Bir dahaki sefere savaş gemisini bombalarız

Rusya, perşembe günü İngiltere’yi, Kırım kıyılarındaki provokatif eylemlerine  devam etmesi halinde Karadeniz’deki İngiliz savaş gemilerini bombalayabileceği konusunda uyardı.

Rusya, Kraliyet Donanmasına ait bir savaş gemisinin Moskova’nın karasuları olarak gördüğü ancak İngiltere ve çoğu ülkenin Ukrayna’ya ait olduğunu söylediği suları ihlal etmesi üzerine, Moskova’daki İngiliz büyükelçisini resmi bir diplomatik uyarı için çağırdı.

Moskova, İngiliz savaş gemisi HMS Defender’in ‘Rusya karasularına’ girdiği gerekçesiyle uyarı ateşi açtığını ve bomba attığını söyledi. İngiltere ise Rusya’yı Karadeniz’de yaşanan olaya ilişkin yanlış bilgi vermekle suçlayarak, savaş gemisinin güzergahına ne uyarı ateşi ne de bomba atıldığını söyledi.

Rusya, İngiltere’nin Karadeniz’deki “tehlikeli” eylemlerine karşı tepkilerini bildirmesi için İngiltere Büyükelçi Deborah Bronnert’ı bakanlığa çağırdı. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova ise Londra’yı açıkça yalan söylemekle itham etti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov Rus haber ajanslarına verdiği demeçte, “Aklıselime başvurabilir ve uluslararası hukuka saygı gösterilmesini talep edebiliriz. Eğer işe yaramazsa, sadece yakınlarına değil, tam hedefe bombalar atabiliriz” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ticaret anlaşmalarını görüşmek üzere Singapur’a yaptığı bir ziyarette gazetecilere verdiği demeçte, “Savaş gemisine herhangi bir ateş açılmadı, Rusya’nın konuyla ilgili açıklaması doğru değil. Kraliyet Donanması gemisi, uluslararası hukuka göre Ukrayna sularında normal geçiş yapıyordu” dedi.

Rusya, İngiliz gemisinin Rus Donanması’nın Karadeniz filosunun karargahı olan Sivastopol limanı yakınlarındaki Kırım’ın güney kıyısında bir sınır noktası olan Fiolent Burnu yakınlarındaki Rus sularına 3 kilometre kadar girdiğini savunuyor.

Şarku’l Avsat